18.2%
0.0%
42.9%
17.6%

Οι Μπάσχετοι αντιμετώπισαν τους Miami Heal για τον Β’ όμιλο της  Bronze League, με τις δύο ομάδες να προέρχονται από νίκη και να θέλουν να δώσουν συνέχεια στις επιτυχίες. Το κίνητρο βέβαια ήταν ακόμη μεγαλύτερο μιας και οι δύο ομάδες βρίσκονται κοντά στο βαθμολογικό πίνακα, γεγονός που φάνηκε και εντός αγωνιστικού χώρου με το ματς να παραμένει ντέρμπυ μέχρι το τέλος. Τελικά αυτοί που πανηγύρισαν ήταν οι Μπάσχετοι, νικώντας με 60-54, σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στην πρώτη περίοδο οι Miami Heal ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στα δύο μισά του γηπέδου, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σερί 0-13 έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και εξαιρετικές άμυνες, με τους Μπάσχετους να καταφέρνουν να σκοράρουν για πρώτη φορά στο έκτο λεπτό της αναμέτρησης. Τα τελευταία τέσσερα λεπτά της περιόδου ήταν πιο ισορροπημένα και οδήγησαν τις δύο ομάδες στη διακοπή με το σκορ στο 6-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ακριβώς την αντίθετη μορφή από το πρώτο, με τους Μπάσχετους αυτή τη φορά να μπαίνουν δυνατά και να κάνουν ένα δικό τους 9-0 (συνολικό σκορ 13-18), με κύριο εκφραστή τον Χατζηθάνο που πέτυχε τους 7 από τους 9 πόντους της ομάδας του, 8,20΄ πριν το ημίχρονο. Η περίοδος συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με την ισοφάριση να έρχεται για πρώτη φορά (22-22), με όμορφη ενέργεια και δίποντο του Χατζηθάνου δύο λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Για τους Miami Heal μόνο ο Ρίζος έδινε λύσεις στην επίθεση και ήταν αυτός που έκανε και το τελικό 22-26, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων.

Από την έναρξη της τρίτης περιόδου και μέχρι το τέλος οι δύο ομάδες μας προσέφεραν ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ουκ ολίγες ισοπαλίες. Οι Μπάσχετοι πήραν το πρώτο τους προβάδισμα με 27-26 ύστερα από τρίποντο του Κάνδηλα στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι Miami Heal με ένα επιμέρους 6-11, προηγήθηκαν με 33-37, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον Καμούζη και τον Ζούμπο, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Αυτά τα τρία λεπτά όμως ήταν αρκετά για να πετύχουν οι Μπάσχετοι 13 πόντους και να πάρουν προβάδισμα 9 πόντων (46-37), πριν μειώσει με τρίποντο ο Ζούμπος στο τελικό 46-40 για την περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Miami Heal μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν, πετυχαίνοντας το 49-51 με προσωπική ενέργεια του Βρεττού, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, έχοντας τρέξει ένα επιμέρους 3-11. Οι Μπάσχετοι ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (54-51), πετυχαίνοντας 5 πόντους με τους Χατζηθάνο (3π) και Κάνδηλα (2π), πριν ισοφαρίσει εκ νέου ο Ζούμπος, με ένα ακόμα τρίποντο, δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Χατζηθάνος είχε ξανά την απάντηση δίνοντας αμέσως το προβάδισμα στην ομάδα του με 56-54. Το τελευταίο ενάμιση λεπτό έφερε την υπογραφή του Καραγιρώργη, που πέτυχε ένα πολύ δύσκολο δίποντο στη λήξη της επίθεσης, ενώ ήταν ψύχραιμος και στις βολές, σφραγίζοντας έτσι τη νίκη για την ομάδα του, με το τελικό 60-54.

Πρώτος σκόρερ για τους Μπάσχετους ήταν ο Χατζηθάνος με 18π., ενώ σημαντικά βοήθησαν, ο Καραγιώργης που προσέθεσε άλλους 15π. και ο Χατζηαγάπογλου με τα 12 ριμπάουντ που κατέβασε. Πρώτος σκόρερ του αγώνα και μάλιστα double double ήταν ο Ρίζος που πέτυχε 19π. και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ πρώτος ριμπάουντερ ήταν ο Καμούζης με 14.