20.0%
36.4%
28.6%
15.4%

Οι Μπίρι-Μπίρι έδωσαν από νωρίς τον δικό τους ρυθμό, κάτι που αναγκαστικά ακολούθησαν και οι Airball B.C., οι οποίοι μετρούσαν πολλές απουσίες για άλλο ένα ματς, με αποτέλεσμα οι πορτοκαλί να κερδίσουν άνετα με 59-42. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο αρχηγός, Πέτρος Μανιάτης, με 5 πόντους, 16 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από νωρίς στο πρώτο δεκάλεπτο η περιφέρεια των Μπίρι Μπίρι έδειξε στον αντίπαλο ότι θα έχει δύσκολο έργο, αφού τα σουτ άρχισαν να μπαίνουν από νωρίς, με τους Airball να ακολουθούν τον γρήγορο ρυθμό αρκετά καλά σε αυτήν την περίοδο, αφού ακόμα δεν υπήρχε κούραση. Ο Κοσμάς έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Πολυχρονόπουλος ισοφάρισε σε 2-2, 6-2 οι Κοσμάς και Τάτσης, 6-5 οι Μπίκος και Κυρούδης, 11-5 οι Τάτσης, Χαραλαμπόπουλος και Καλάκος, 11-7 ο Μπίκος, 15-7 οι Καλάκος και Βλάχος, δύο παίχτες κλειδιά που είχαν λείψει από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, και 15-12 οι Κυρούδης και Τσάκαλης για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μπίρι Μπίρι παραταξαν πεντάδα χωρίς καθαρό ψηλό, κάτι το οποίο ήταν αρκετά ρισκαδόρικο, αλλά τους βγήκε και άνοιξαν την διαφορά. Ο Κατσώρης μείωσε σε 15-14, 28-14 με ένα 13-0 σερί οι Χαραλαμπόπουλος, Καλάκος και Μαρκοπούλος, 28-16 ο Κυρούδης, 30-16 ο Τάτσης και 30-21 με ένα 0-5 στο τέλος του ημιχρόνου οι Μπίκος και Πολυχρονόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μπίρι Μπίρι εκμεταλλευτηκαν το momentum τους, άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά, σκοτώνοντας έτσι ψυχολογικά τους Airball. Καλάκος, Μανιάτης και Τάτσης έβαλαν 7 πόντους για το 37-21, 37-23 ο Ζούλης, 38-23 ο Τζανετάκης με μια βολή, 38-25 οι Κυρούδης και Κατσώρης, 39-25 ο Μαρκόπουλος με μια βολή, 39-27 ο Τσάκαλης, 41-27 ο Μαρκόπουλος ξανά, 41-29 ο Πολυχρονόπουλος και ακόμη ένα καλάθι από τον Μαρκόπουλο για τους Μπίρι Μπίρι, για να γραφτεί το τελικό 43-29 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Μπίρι Μπίρι έκαναν άλλο ένα καλό πρώτο τριλεπτο, πήγαν την διαφορά πάνω από τους 20 και καθάρισαν το ροζ φύλλο. Ο Μαρκόπουλος συνέχισε ζεστός για το 45-29, 45-32 ο Τσάκαλης με τρίποντο, 53-32 με ένα 8-0 σερί οι Σπυράκος, Μανιάτης, Κοσμάς και Κυρούδης, 53-34 ο Κατσώρης, 56-34 οι Καλάκος με μια βολή και Τάτσης με ένα καλάθι, 56-36 ο Παπαδοπούλης, 59-36 οι Μανιάτης και Τάτσης και 0-6 σερί στο τέλος από τους Airball με δράστες τους Κατσώρη, Παπαδοπούλη και Κυρούδη για το τελικό 59-42 του αγώνα.

Για τους Μπίρι Μπίρι, πέρα από τον Μανιάτη, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Τάτσης, Μαρκόπουλος και Χαραλαμπόπουλος. Για τους Airball B.C. ξεχώρισαν οι Κυρούδης, Τσάκαλης, Πολυχρονόπουλος και Κατσώρης.