33.3%
50.0%
21.6%
25.0%

Σε ένα δυνατό παιχνίδι, όπου οι Μπίρι-Μπίρι έβρισκαν σταδιακά τα πατήματά τους κατακτώντας το ροζ φύλλο, κάνοντας την 3η τους νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι Drafts ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο ματς όμως στο τέλος ξέμειναν από δυνάμεις φτάνοντας στην 3η τους ήττα στο πρωτάθλημα. Με τον Μανιάτη να κάνει ένα «περίεργο» double-double (ασίστ-ριμπάουντ) και τον σεληνιασμένο Μαρκόπουλο, οι Μπίρι-Μπίρι φιγουράρουν πλέον στις πρώτες ομάδες τους πρωταθλήματος της Rising League μετρώντας μονάχα 1 ήττα.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι Μπίρι-Μπίρι θα κάνουν ένα γρήγορο σερί 7-0 για να απαντήσουν οι Drafts με ένα επίσης σερί 0-7 για το 7-7. Με τους Βουλγαρέλη και Λακαφώση όμως οι Drafts θα πάρουν μία διαφορά 6 πόντων στα μέσα τους πρώτου δεκαλέπτου για το 9-15 για να έρθει ο Μαρκόπουλος με τρίποντο και να μειώσει στους 3 για το 12-15. Με δύο εύστοχα δίποντα του Βελαώρα, οι Drafts θα κλείσουν νικηφόρα το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 12-19.

Στην 2η περίοδο οι Μπίρι-Μπίρι θα μειώσουν ξανά την διαφορά στους 3 πόντους με δύο εύστοχα δίποντα του Μαρκόπουλου, όμως οι Drafts θα απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο για το 16-22. Ένα εύστοχο τρίποντο προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου από τον Λακαφώση θα διαμορφώσει το σκορ σε 18-25, όμως ο Τζανετάκης με 5 σερί πόντους θα επαναφέρει το παιχνίδι στους 2 γράφοντας το 23-25. Με ένα σουτ του Βελαώρα από μέση απόσταση θα κλείσει το 2ο ημίχρονο με τους Drafts να προηγούνται στο σκορ με 23-27.

Στην επιστροφή των ομάδων οι Μπίρι-Μπίρι θα μπουν αποφασισμένοι για νίκη με τους Τσιμικλή, Χαραλαμπόπουλο και Μαρκόπουλο να φέρνουν το ματς στα ίσα για το 31-31. Ο Βελαώρας θα δώσει μια ανάσα στους Drafts με 2/2 εύστοχες βολές αλλά ο Τσιμικλή με 2 πολύ δύσκολα σουτ με άμυνα θα φέρει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 35-33. Στη συνέχεια οι Drafts θα περάσουν ξανά μπροστά με ένα δίποντο και μία βολή των Καούνη και Λακαφώση αντίστοιχα για το 35-36 όμως ο Μανιάτης με τον Κοσμά και τον Τζανετάκη θα κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 40-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μπίρι-Μπίρι με εξαιρετική άμυνα απέναντι στους Drafts, οι οποίοι πέτυχαν μόνο 3 πόντους, αλλά και τους Μαρκόπουλο και Χαραλαμπόπουλο να καθαρίζουν το ματς με καθοριστικές επιθέσεις, οι Μπίρι-Μπίρι θα αναρριχηθούν στον βαθμολογικό πίνακα για το 3-1, αφήνοντας πίσω τους Drafts με σκορ 1-3.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μαρκόπουλος, πετυχαίνοντας 20 πόντους και μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ ήταν καταλυτικός για την νίκη της ομάδας του. Επίσης ο Μανιάτης με τα 13 ριμπάουντ και τις 10 ασίστ που μοίρασε πέτυχε ένα ασυνήθιστο double-double δείχνοντας ότι η θέση του play maker του ανήκει. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βελαώρας (11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ο Λακαφώσης (11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).