30.3%
64.7%
33.9%
13.3%

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Καλλιθέας, με τη Νίκαια Β’ και την Kinder Bolognese να προσφέρουν στο κοινό μια τρομερή παράστασή, από την οποία βγήκε νικήτρια η δεύτερη με τελικό σκορ 56-57. Οι παίκτες της Νίκαιας μπήκαν πιο φορτσάτοι στον αγώνα, αλλά η Bolognese ισορρόπησε άμεσα, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά μέχρι το ημίχρονο (27-25). Στο δεύτερο μέρος, η αναμέτρηση παρέμεινε συγκλονιστική, με τις δύο ομάδες να είναι πάντα κοντά και να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο νικητής κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό. Αρχικά, ο Μαργέλλος με ένα ασύλληπτο τρίποντο σχεδόν από το κέντρο ισοφάρισε σε 56-56 στα 55’’ και ο Αντωνακόπουλος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, η οποία παρέμεινε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία της Rookie με ρεκόρ 8-3.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τη Νίκαια Β’ να μπαίνει πιο δυνατά, αλλά η Kinder Bolognese ισορρόπησε. Το σκορ άνοιξε το Καραγεώργος (0-2), η Νίκαια με σερί 10-0 με τους Οικονομάκο και Λιάπη για το 10-2, ο Μητσέας με ένα δίποντο και 2/2 βολές μείωσε σε 10-6, ο Μαργέλλος με πέντε προσωπικούς πόντους πέτυχε το 15-6 και στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου οι Ζάζας Κ., Μητσέας, Σούλης και Κούρας μείωσαν στον πόντο (15-14).

Στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι Αντωνακόπουλος και Καραγεώργος πέτυχαν το 15-18, ακολούθησε σερί 10-0 της Νίκαιας με τους Μαργέλλο, Ντζερεμέ, Οικονομάκο και Τζιρίτη για το 25-18, οι Μητσέας και Αντωνακόπουλος μείωσαν σε 25-23, οι Μαργέλλος και Σιμιντζής με βολές σημείωσαν το 27-23 και ο Κούρας στην εκπνοή του ημιχρόνου κι έπειτα από τρομερή πάσα του Μητσέα μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (27-25).

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι. Οι Κούρας και Ζάζας Α. πέτυχαν το 27-29, ο Μαργέλλος ισοφάρισε σε 29-29, ο Σούλης απάντησε για το 29-31, ο Μαργέλλος με 2/2 βολές ισοφάρισε ξανά σε 31-31, οι Μουγιάκος και Ζάζας Α. πέτυχαν το 31-34, οι Λιάπης και Οικονομάκος το 35-34, ο Μητσέας με δύο δίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα του με 35-38, οι Μαργέλλος και Οικονομάκος απάντησαν για το 39-38, οι Ησαΐας και Μητσέας το 39-41 και ο Σιμιντζής με τρομερό τρίποντο έβαλε τη Νίκαια σε θέση οδηγό με 42-41 στο τελείωμα του δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Ο Μητσέας με «καλάθι και φάουλ» σημείωσε το 42-44, ο Οικονομάκος με τρίποντο έκανε το 45-44, ο Κούρας με τον ίδιο τρόπο απάντησε για το 45-47, ξανά ο Οικονομάκος για το 47-47, οι Μητσέας και Ζάζας Κ. πέτυχαν το 47-51,, ο Μαργέλλος με τρίποντο μείωσε στον πόντο (50-51), οι Ζάζας Κ. και Αντωνακόπουλος το 50-54, ο Οικονομάκος με ακόμα ένα τρίποντο μείωσε σε 53-54, ο Μητσέας με 2/2 βολές έκανε το 53-56, ακολούθησε ένα απίστευτο τρίποντο του Μαργέλλου για την ισοφάριση σε 56-56 και ο Αντωνακόπουλος στα τελευταία δευτερόλεπτα έκλεψε τη μπάλα και κέρδισε το φάουλ, ευστοχώντας σε 1/2 βολές και διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης 56-57.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Μητσέας, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κούρας και Σούλης. Από τη Νίκαια, ξεχώρισε ο συγκινητικός Οικονομάκος σε μια βραδιά καριέρας για εκείνον, αλλά και οι Μαργέλλος, Τζιρίτης.