30.0%
40.0%
34.0%
10.0%

Πρώτη νίκη στην φετινή Rising με τρομερή εμφάνιση πήρε η Νίκαια, η οποία γύρισε από το -15 και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα κόντρα στους Μπίρι Μπίρι με 52-50. MVP του αγώνα ήταν ο Σεβαστός Μαργέλλος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έκαναν αναγνωριστικό παιχνίδι και έπαιζαν αρκετά συντηρητικά. Ο Σιμιντζής έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Τάτσης και Κοσμάς απάντησαν για το 2-4, 5-4 οι Μαργέλλος και Δογραματζιάν, 5-8 οι Πετάκος και Χαραλαμπόπουλος, 10-8 με 5-9 σερί οι Βλάσης και Μαργέλλος και 10-12 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μικράκη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο η Νίκαια παρέμεινε στους ρυθμούς της πρώτης, όχι όμως και οι Μπίρι Μπίρι, οι οποίοι μπήκαν δυνατά και πήραν μια αρκετά καλή διαφορά. Μικράκης και Τάτσης έγραψαν το 10-19, 16-19 οι Σωτηρόπουλος και Μάλλης, 16-23 από τους Τάτση και Σπυράκο, 18-23 οι Χατζηαντωνίου και Σιμιντζής, 18-26 ο Πετάκος, 20-26 ο Σόφο και από ένα καλάθι οι Μανιάτης, Πετάκος και Σπυράκος για το τελικό 20-32 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σενάριο ήταν το ακριβώς ανάποδο, δηλαδή η Νίκαια έκανε καταπληκτική περίοδο, ενώ οι Μπίρι Μπίρι έδειξαν να χάνουν τον καλό τους ρυθμό. Ο Τάτσης έγραψε το 20-35, 29-35 με ένα 9-0 σερί οι Οικονομάκος, Μαργέλλος και Τσελέπης, 29-37 ο Μανιάτης, 36-37 με άλλο ένα καλό σερί οι Τσελέπης, Χατζηαντωνίου και Οικονομάκος, 36-40 οι Πετάκος και Σπυράκος, 39-40 οι Μάλλης και Μαργέλλος και 39-41 με μια βολή από τον Τάτση για να εισουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έσφιξαν τα λουριά στην άμυνα, πήγαιναν πόντο πόντο και ενώ όλα έδειχναν παράταση ο Βλάσης Σιμιντζής έδειξε την αξία και την εμπειρία του. Ο Μαργέλλος έβαλε δύο καλάθια για το 43-41, 43-48 οι Μικράκης και Τάτσης, 48-48 οι Δογραματζιάν και Μαργέλλος, 48-50 ο Κοσμάς με 2.30 να μένουν στον πίνακα και 50-50 με δύο βολές του Βλάση Σιμιντζή με 40″ για λήξη. Στην επόμενη επίθεση, με 22″ για λήξη, οι Μπίρι Μπίρι χρεώθηκαν με βήματα και με 8″ για λήξη ο Βλάσης πήγε ξανά στην γραμμή και έβαλε πάλι 2/2 για το 52-50, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό καθώς στην επόμενη επίθεση τους οι Μπίρι Μπίρι ήταν διπλά άστοχοι και δεν κατάφεραν ούτε να το κλέψουν με το τρίποντο που επιχείρησαν, ούτε όμως και να το ισοφαρισουν μετά το επιθετικό τους ριμπάουντ.

Για τη Νίκαια, πέρα από τον Μαργέλλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Βλάσης Σιμιντζής και Χατζηαντωνίου. Για τους Μπίρι Μπίρι ξεχώρισαν οι Τάτσης, Μικράκης και Πετάκος.