9.5%
31.6%
41.0%
32.0%

Σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, οι Saints κατάφεραν να κάνουν τη 2η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή τη φορά με νίκη απέναντι στη Νίκαια με 53-62. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τους Saints να ξεφεύγουν με 10 πόντους 2 λεπτά πριν τη λήξη. Η Νίκαια προσπάθησε να επιστρέψει, όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για την ανατροπή, με τους “Άγιους” να φεύγουν από το κλειστό του Στ. Βενέτης με το 2ο ροζ φύλλο της φετινής σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαργέλλο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους Κοντόπουλο και Αντιώτη να απαντούν με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το προβάδισμα και το 3-5. Εκεί, ο Μαργέλλος με 2 δίποντα θα κάνει το 7-5, ο Καλογερόπουλος θα ισοφαρίσει σε 7-7, για να τρέξει η Νίκαια ένα σερί 8-0 για να ανοίξει τη διαφορά στους 8 πόντους για το 15-7. Ο Δημητρίου θα μειώσει με 2/2 βολές σε 15-9, ο Μαργέλλος με νέο δίποντο θα επαναφέρει το ματς τους 8 (17-9), ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με δίποντο και τρίποντο ο Καλογερόπουλος και ο Παύλου, μειώνοντας έτσι σε 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Saints θα μειώσουν στον πόντο με δίποντο του Νιάρχου κάτω από το καλάθι για το 17-16, η Νίκαια με 2 δίποντα των Οικονομάκο και Τζελέπη θα κάνει το 21-16, οι Saints θα απαντήσουν με τρίποντο και βολή των Παύλου και Τσατσαρούνο για το 21-20, όμως ο Οικονομάκος με σουτ μέσης απόστασης θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 3 για το 23-20. Εκεί, οι Saints με τρίποντο του Δημητρίου από τη γωνία θα ισοφαρίσουν σε 23-23, ο Οικονομάκος με βολή θα διαμορφώσει το 24-23, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο ο Παύλου για το προβάδισμα των Saints και το σκορ να πηγαίνει στο 24-25.

Στην επιστροφή των ομάδων, η Νίκαια θα πάρει κεφάλι στο σκορ έπειτα από 2 δίποντα των Τζελέπη και Δογραματζιάν για το 28-25, οι Saints θα απαντήσουν με τρίποντο του Καλογερόπουλου και δίποντο του Καρατζά για το 28-30, με τον Γαζεπίδη να ισοφαρίζει από μέση απόσταση σε 30-30. Εκεί, ο Κοντόπουλος με νέο δίποντο θα κάνει το 30-32, ο Μάλλης θα απαντήσει για το 32-32 και οι Δημητρίου και Καρατζάς με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 32-37. Ο Μαργέλλος με βολή θα μειώσει σε 33-37, ο Καλογερόπουλος με δίποντο θα κάνει το 33-39, με τον Μαργέλλο να ευστοχεί σε γκολ-φάουλ για να ροκανίσει τη διαφορά στους 3 πόντους και στο 36-39. Με δίποντο θα απαντήσει ο Καρατζάς για το 38-43, όμως ο Τζελέπης με δίποντο και ο Μαργέλλος με βολή θα μειώσουν σε 41-43 στα τέλη της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα ισοφαρίσει με δίποντο σε 43-43, οι Saints με δίποντο του Τσατσαρούνου και τρίποντο του Παύλου θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 για το 43-48, ενώ ο Οικονομάκος με νέο δικό του δίποντο θα μειώσει ξανά στους 3 για το 45-48. Εκεί, ο Τσατσαρούνος θα περάσει την άμυνα της Νίκαιας και θα ευστοχήσει σε ένα lay up για το 45-50, ενώ ο Σιμιντζής με δικό του δίποντο θα απαντήσει για το 49-52. Στη συνέχεια, οι “Άγιοι” με ένα σερί 0-7 θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 10 πόντους (49-59), ο Σιμιντζής με 4 σερί πόντους από τρίποντο και φάουλ θα μειώσει σε 53-59, ενώ το ματς θα σφραγίσουν οι βολές των Saints για να κλείσει το ματς στο 53-62.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ανδρέας Καρατζάς ο οποίος σταμάτησε στους 9 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 14 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τσατσαρούνος και Παύλου, ενώ από τη Νίκαια ξεχώρισε η προσπάθεια των Μαργέλλο και Τζελέπη.