7.1%
40.0%
30.9%
15.4%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, η Νίκαια κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στους Undedogz με το τελικό 53-44, για να κλείσει θετικά τον πρώτο γύρο της Rising League. Η Νίκαια ξεκίνησε πολύ καλά το ματς, με τους Underdogz να παίρνουν το προβάδισμα στη συνέχεια με πολύ καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση. Οι 2 ομάδες θα πάνε χέρι χέρι μέχρι και τα μέσα του 4ου δεκαλέπτου, όπου οι νικητές θα τρέξουν ένα σερί 15-0, χτίζοντας μία διαφορά ασφαλείας, για να φύγουν τελικά από το κλειστό του Στ. Βενέτης με το 5ο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τη Νίκαια να ξεκινά ιδανικά το παιχνίδι με ένα σερί 10-0 από 4 πόντους του Ντζερεμέ και από 2 των Τζιρίτη, Δογραματζιάν και Μαργέλλο. Οι Underdogz θα μπουν στο ματς με 5 σερί πόντους του Στεβόλαιμου για να μειώσει σε 10-5, ο Δογραματζιάν με δίποντο θα διαμορφώσει το 12-5, ενώ ένα νέο δίποντο του Στεβόλαιμου θα ροκανίσει και πάλι τη διαφορά στους 5 πόντους, με το σκορ στο 12-7. Εκεί, ο Δογραματζιάν με βολή θα κάνει το 13-7, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει ο Αϊβάζογλου με 2 συνεχόμενα δίποντα για να μειώσει στην κατοχή και στο 13-11 το ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αϊβάζογλου θα δώσει το προβάδισμα στους Underdogz έπειτα από ένα γκολ φάουλ για το 13-14, ο Μαργέλλος μόνος του στον αιφνιδιασμό θα διαμορφώσει το 15-14 για τη Νίκαια, όμως ο Αϊβάζογλου ξανά, θα απαντήσει με ον ίδιο ακριβώς τρόπο και θα γράψει το 15-16 για τους Underdogz. Στη συνέχεια, ο Λιάπης με σουτ μέσης απόστασης από τη γωνία θα κάνει το 17-16, όμως οι Underdogz θα βρουν τρόπο να περάσουν και πάλι μπροστά με 2/2 βολές του Στεβόλαιμου και δίποντο από τον Πούλιο για το 17-20 της αναμέτρησης. Με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών, ο Δογραμαντζιάν θα κάνει το 19-20, ενώ ο Αλικάκης θα σφραγίσει το ημίχρονο με ένα δύσκολο δίποντο και μία πολύ καλή άμυνα για να σφραγίσει το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο 19-22 υπέρ των Underdogz.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Underdogz θα ανοίξουν ξανά την ψαλίδα της διαφοράς με 2 δίποντα των Αϊβάζογλου και Κόντο για το 19-26, όμως η Νίκαια θα βρει ρυθμό και με βολή του Δογραματζιάν αλλά και 2 δίποντα του Μαργέλλου θα μειώσει στην κατοχή για το 24-26. Στη συνέχεια, ο Στεβόλαιμος θα ευστοχήσει σε βολή για να κάνει το 24-27, ο Δογραματζιάν με δική του βολή και ο Τζιρίτης με δίποντο θα ισοφαρίσουν σε 27-27, ενώ ο Αϊβάζογλου με δύσκολο σουτ μέσης απόστασης θα δώσει προβάδισμα στους Underdogz, με το σκορ στο 27-29. Εκεί, η Νίκαια θα πάρει κεφάλι στο σκορ με 2 δίποντα των Μαργέλλο και Μάλλη gia to 31-29, ενώ ο Στεβόλαιμος με καλάθι θα ισοφαρίσει σε 31-31. Με τον Μαργέλλο να βάζει 5 σερί πόντους, η Νίκαια θα πάρει εκ νέου το προβάδισμα για το 36-31, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Αλικάκης και ο Ευγενίου με 2 δίποντα για το 36-35 της Νίκαιας στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μαργέλλος με 2/2 βολές θα κάνει το 38-35 για τη Νίκαια, ο Ευγενίου με τρίποντο και δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Underdogz για το 38-40, όμως η Νίκαια με 9 πόντους του Μαργέλλου και 3 δίποντα των Μάλλη και Γαζεπίδη θα διαμορφώσουν το 53-40. Το ματς θα σφραγίσει με 2 δίποντα το Ευγενίου, κλείνοντάς το στο 53-44.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Δογραματζιάν ο οποίος σταμάτησε στους 9 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τζιρίτης και Ντζερεμές, ενώ από τους Underdogz ξεχώρισε η προσπάθεια των Αλικάκη και Στεβόλαιμο.