80.0%
53.3%
29.0%

Όμορφο ματς από Τουβλέικερς και Νίκαια που με τα βίας συμπλήρωναν.. εντεκάδα.
Παρόλο που και οι δυο ομάδες κατέβηκαν με αρκετές ελλείψεις στο γήπεδο η κούραση φάνηκε μόνο στα τελευταία λεπτά του αγώνα που αντί για οργανωμένες επιθέσεις βλέπαμε βαθιές μπαλιές και full court πάσες.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά εύστοχες. Ο Σιμιντζής ο Βλάσσης άνοιξε το σκορ με ένα σουτ τριών πόντων αλλά ο Γιαννουλάκης με τρία συνεχόμενα δίποντα κατάφερε να κάνει το 6-5 και να βάλει τους Τουβλέικερς μπροστά στο σκορ. Για την ομάδα της Νίκαιας πρωταγωνιστής στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ο Βλάσσης Σιμιντζής που σκόραρε τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του. Με το σκορ της πρώτης περιόδου να ευνοεί τους Τουβλέικερς με 18-15. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους τρεις πόντους του Θεοδωρακόπουλου και με το 21-17 μετά το δίποντο του Χατζηαντωνίου. Το στυλ παιχνιδιού δεν άλλαξε πολύ αλλά πλέον οι παίχτες της Νίκαιας κυνηγούσαν το σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια και οι Τουβλέικερς προσπαθούσαν να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας. Αυτό το κατάφεραν με το δίποντο του Καμινάρη με εκείνον να πετυχαίνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι διψήφια διαφορά για την ομάδα του με δέκα πόντους για το 33-23. Σιμιντζής Βλάσσης και Καρράς μείωσαν λίγο την διαφορά διαμορφώνοντας ένα σκορ ημίχρονου στο 36-28.
Στην τρίτη περίοδό οι Τουβλέικερς κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά και να ηρεμήσουν λίγο τον ρυθμό του παιχνιδιού καθώς δεν ήθελαν να κουραστούν. Η Νίκαια θέλοντας και μη αναγκάστηκε και αυτή να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντιπάλων της καθώς όντας μόνο 5 άτομα βγήκε κάπως.. υποσυνείδητα. Για τους Τουβλέικερς η τρίτη περίοδος ήταν πολύ ομαδική καθώς σκοράραν σχεδόν όλοι τους οι παίχτες εν αντιθέσει με την Νίκαια όπου τον κύριο λόγο είχαν Σιμιντζής Βλάσσης και Κυριάκος. Το τρίποντο του Μαρίνου στην λήξη του χρόνου έδωσε ένα μεγάλο προβάδισμα στους Τουβλέικερς στο +18 με 59-41. Στην τέταρτη περίοδο Βλάσσης και Γιαννουλάκης είχαν ένα διάλογο.. πόντων βάζοντας 6 και 5 αντίστοιχα. Στην συνέχεια ο Κεραμιδάς κατάφερε να γράψει 6 προσωπικούς συνεχομένους πόντους με τις υπέροχες ασσίστ του Μαρίνου. Κάπως έτσι τελείωσε το ματς με τους Τουβλέικερς να παίρνουν το ροζ φύλλο με 79-66 και να κλειδώνουν πλέον τα play-off!
Πολύ καλοί από τους Τουβλέικερς ήταν ο Κεραμιδάς με 22 πόντους, 7 ασσίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και ο Μαρίνος με 20 πόντους, 6 ασσίστ και 1 κλέψιμο
Για την Νίκαια πολύ καλός ο Σιμιντζής ο Βλάσσης με 39 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.