9.1%
47.6%
27.3%
28.0%

Οι Halia Mavericks κέρδισαν τη Νίκαια με 55-43 σε ένα παιχνίδι όπου οι νικητές μπήκαν καλύτερα από την αρχή, έκαναν σωστή διαχείριση στις ανάσες τους, έδωσαν τον ρυθμό που ήθελαν και δεν κινδύνεψαν καθόλου. MVP του αγώνα ήταν ο Τάσος Αγγελιδέλης με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ,, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks έδειξαν πως έχουν καλά διαβασμένη άμυνα, με αποτέλεσμα η Νίκαια να δυσκολεύεται πολύ στο σκοράρισμα, κάτι που έδινε ψυχολογία στους παίχτες του Παναγιώτη Αγγελωνίτη για να πάρουν από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Γουναρίδης και Αγγελιδέλης ξεκίνησαν το ματς με 4-0, ο Σιμιντζής μείωσε σε 4-1, 9-1 οι Αγγελιδέλης και Παναγιώτης Αγγελωνίτης, 9-3 ο Μάλλης, 11-3 από τον Παναγιώτη Αγγελωνίτη, 11-5 ο Μάλλης ξανά και 12-5 ο Κλιμαντήρης για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο η Νίκαια βρήκε καλύτερο ρυθμό, κυρίως χάρη στο ότι ο Βλάσης Σιμιντζής ανέβασε απόδοση, όμως οι Halia Mavericks έδειξαν πως έχουν λύσεις και κράτησαν την διαφορά τους σταθερή. Δύο καλάθια του Σιμιντζή για το 12-9, 15-9 ο Αγγελωνίτης, 15-11 ο Σιμιντζής ξανά, 20-11 ο Κλιμαντήρης με 5 δικούς του πόντους, 20-13 ο Καρράς, 24-13 οι Κληρονόμος και Αγγελιδέλης και 24-16 με μια βολή του Καρρά και δύο του Μάλλη για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ανέβασαν κατά πολύ την επιθετική τους απόδοση, είχαν διάθεση να τρέξουν και αυτό βγήκε σε καλό αποτέλεσμα, όμως ξανά οι Halia Mavericks έδειξαν πως βρίσκονται σε τρομερή μέρα και έχουν απάντηση σε όλα. Ο Σωτηρόπουλος μείωσε σε 24-18, 26-18 ο Κλιμαντήρης, 26-20 ο Σιμιντζής, 28-20 ο Αγγελιδέλης, 28-23 ο Σιμιντζής ξανά, 33-23 με 5-0 σερί οι Αγγελιδέλης και Κλιμαντήρης, 33-24 ο Σιμιντζής, 35-24 ο Γουναρίδης, 35-26 ο Μαντάς, 37-26 ο Αγγελιδέλης, 37-27 ο Μάλλης, 39-27 ο Κλιμαντήρης και 0-6 σερί στο τέλος της περιόδου οι Σιμιντζής, Χατζηαντωνίου και Μηλιώτης για το τελικό 39-33.

Στην τελευταία περίοδο οι Halia Mavericks ξεκίνησαν και πάλι πολύ δυνατά, πήραν μια διαφορά και την κράτησαν ως το τέλος για να φύγουν με τη δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Αγγελιδέλης έγραψε το 42-33, 42-35 ο Σιμιντζής, 48-35 οι Γουναρίδης, Αγγελιδέλης και Κλιμαντήρης, 48-37 ο Χατζηαντωνίου, 50-37 ο Κληρονόμος, 50-40 ο Σιμιντζής με γκολ φάουλ, 51-40 ο Αγγελιδέλης, 51-42 ο Σιμιντζής με άλλες δύο βολές, 55-42 οι Χριστοδουλάκης και Γουναρίδης και 55-43 ο Χατζηαντωνίου με μια βολή για να γράψει το τελικό σκορ.

Για τους Halia Mavericks, πέρα από τον Αγγελιδέλη, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κλιμαντήρης μαι Γουναρίδης. Για τη Νίκαια ξεχώρισαν οι Σιμιντζής και Μάλλης.