20.0%
57.1%
31.6%
16.1%

Ματσάρα στο κλειστό του Σταύρος Βενέτης, στο παιχνίδι των πρωτοπόρων της Silver, με τους Ξεφτιλάιζερς να φεύγουν με το 11ο συνεχόμενο ροζ φύλλο της σεζόν σε ισάριθμα παιχνίδια, έπειτα από παράταση με τα Χαμένα Ταλέντα. Το ματς ήταν όπως το περιμέναμε, ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκειά του, εκτός από το 1ο δεκάλεπτο όπου τα Χαμένα Ταλέντα έχτισαν μία διαφορά 8 πόντων και το ημίχρονο που βρήκε τους Ξεφτιλάιζερς να προηγούνται με 7 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο το ματς ισορρόπησε, ενώ στην παράταση το επί μέρους 10-4 των Ξεφτιλάιζερς ήταν το κερασάκι στην τούρτα για τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αντύπα και τον Μπίλλη να ανοίγουν το σκορ με 2 συνεχόμενα δίποντα για το 0-4, ο Τσίτσος με γκολ-φάουλ θα μειώσει σε 3-4 και οι Πενταγιώτης, Μπίλλης θα ανοίξουν τη διαφορά με 2 ακόμα δίποντα για το 3-8. Στη συνέχεια, ο Δεδούσης με δίποντο θα μειώσει σε 5-8, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν τα Χαμένα Ταλέντα, ύστερα από τρίποντο του Πενταγιώτη και δίποντο του Κασβή για το 5-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ξεφτιλάιζερς θα τρέξουν ένα σερί 10-2 και θα ισοφαρίσουν σε 15-15, ο Ψημάδης με τρίποντο θα κάνει το 15-18 και ο Χαραλαμπόπουλος με δίποντο θα μειώσει σε 17-18. Με δίποντο θα απαντήσουν και τα Χαμένα Ταλέντα από τον Κασβή, ενώ το τρίποντο του Κονιδάρη θα φέρει το ματς στα ίσα για το 20-20. Στη συνέχεια, ο Αντύπας με βολή θα κάνει το 20-21, ο Τσίτσος και ο Δεδούσης με βολή και δίποντο αντίστοιχα το 23-21 και ο Πενταγιώτης με νέα βολή για τα Χαμένα Ταλέντα θα μειώσει σε 23-22. Οι Ξεφτιλάιζερς θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με σερί 7-1 για να πάρουν διαφορά 7 πόντων με το σκορ να είναι στο 30-23.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Ψημάδης και ο Πενταγιώτης με 2 τρίποντα θα επαναφέρουν το ματς στον πόντο (30-29), ο Κονιδάρης με δίποντο και ο Αναγνωστόπουλος με εύστοχη βολή θα κάνει το 33-29, ενώ τα Χαμένα Ταλέντα θα πάρουν το προβάδισμα, έπειτα από ένα σερί 0-5 για το 33-34. Στη συνέχεια, ο Ατσαλάκης με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα γράψει το 35-34, ο Ψημάδης με 2/2 βολές θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του για το 35-36, ενώ οι Ξεφτιλάιζερς με τρίποντο του Κονιδάρη, βολή του Χαραλαμπόπουλου και δίποντο του Τσίτσου θα κάνουν το 41-36. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Πενταγιώτης με βολή για το 41-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα θα ισοφαρίσουν με δίποντα των Καμπούρη και Κασβή για το 41-41, ο Αναγνωστόπουλος με βολή θα κάνει το 42-41 και ο Πενταγιώτης θα ισοφαρίσει ξανά σε 42-42. Στη συνέχεια, οι Ξεφτιλάιζερς θα ξεφύγουν με τρίποντο του Κονιδάρη και δίποντο του Αναγνωστόπουλου για το 47-42, τα Χαμένα Ταλέντα με 2 δίποντα των Κυριακού και Μπίλλη θα μειώσουν σε 47-46, ενώ ο Σουφλέρης με βολή και δίποντο στην επόμενη επίθεση θα επαναφέρει τη διαφορά στους 4 πόντους για το 50-46. Με τρίποντο του Καμπούρη θα απαντήσουν τα Χαμένα Ταλέντα για να μειώσουν σε 50-49, ο Σουφλέρης με νέα βολή θα κάνει το 51-49, ενώ ο Ψημάδης με 2/2 βολές θα στείλει το ματς στην παράταση με το σκορ της κανονικής διάρκειας να είναι στο 51-51.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Ξεφτιλάιζερς χωρίς Δεδούση και Τυπάλδο αλλά και τα Χαμένα Ταλέντα χωρίς Αντύπα και κατά τη διάρκεια της παράτασης χωρίς Κασβή, θα παρουσιαστούν με νέες συνθέσεις. Τα Χαμένα Ταλέντα θα κάνουν την αρχή και με δίποντο του Κασβή θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για το 51-53, όμως οι Ξεφτιλάιζερς με ένα σερί 9-0 από 2 δίποντα και 5 βολές θα προηγηθούν με το 60-53. Εκεί, ο Καμπούρης με 2/3 βολές θα μειώσει σε 60-55, ενώ ο Κονιδάρης με εύστοχη βολή θα διαμορφώσει το 61-55.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κονιδάρης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 14 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 26 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισε επιπλέον ο Τσίτσος, με τον Χαραλαμπόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τα Χαμένα Ταλέντα σε καλή μέρα βρέθηκε ο Ψημάδης και ο Κασβής.