47.4%
62.5%
27.8%
14.8%

Σε ένα πολύ ομορφο παιχνίδι, για τη Silver League, οι Ξεφτιλάιζερς επικράτησαν της Bacardi Tel Aviv με 66-52. Το ματς ξεκίνησε με τους Ξεφτιλάιζερς να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας ως το +12 (25-13), αλλά η Bacardi αντέδρασε και ροκάνισε τη διαφορά πριν το ημίχρονο (31-26). Παρόλ’αυτά, οι Ξεφτιλάιζερς μπήκαν φουριόζοι στην τρίτη περίοδο και με έναν “δαιμονισμένο” Κουκουλά πήρε ξανά διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε ως το τέλος, παίρνοντας ένα ροζ φύλλο, με το οποίο παραμένουν στη δεύτερη θέση της κατηγορίας, ενώ η Bacardi, παρά την ήττα, παρέμεινε στη ζώνη των playoffs.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Ξεφτιλάιζερς να μπαίνουν δυνατά. Το σκορ άνοιξε με τρίποντο ο Δεδούσης (3-0), ο Δενδρινός απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 3-3, ο Κουκουλάς πέτυχε το 5-3, ο Κτιστάκης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 5-5, ο Κουκουλάς με νέες 2 βολές έκανε το 7-5, ο Λάντζας ισοφάρισε σε 7-7, ακολούθησε σερί 7-0 από Δεδούση, Τυπάλδο Γ. και Κουκουλά για το 14-7, ο Παναγιωτάκος από μέση απόσταση μείωσε σε 14-9, ο Κουκουλάς απάντησε για το 16-9, ο Δενδρινός με νέο τρίποντο πέτυχε το 16-12, οι Κουκουλάς και Τσίτσος έκαναν το 20-12, ο Κτιστάκης με μια βολή μείωσε σε 20-13 και ο Τσίτσος έκανε από κοντά το 22-13 στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Bacardi προσπάθησε να μειώσει. Αρχικά, ο Κουκουλάς με τρίποντο έκανε το 25-13, ο Καρυοφύλλης με «καλάθι και φάουλ» μείωσε σε 25-16, ο Δεδούσης έκανε ξανά τη διαφορά διψήφια (27-16), ο Δενδρινός με μια βολή μείωσε σε 27-17, ο Σουφλέρης από κοντά το 29-17, ο Λάντζας απάντησε για το 29-19, ο Κουκουλάς έκανε το 31-19 και οι Κτιστάκης, Λάντζας με ένα σερί 0-7 μείωσαν σε 31-26 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Ξεφτιλάιζερς να αυξάνουν ξανά τη διαφορά. Ο Λάντζας μείωσε σε 31-28, ο Κουκουλάς με δύο απανωτά τρίποντα πέτυχε το 37-28, οι Καρυοφύλλης και Μουστακαλής μείωσαν σε 37-31, ξανά ο Κουκουλάς για το 39-31, ο Κτιστάκης με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε σε 39-36, ακολούθησε σερί 10-0 από Τσίτσο και Κουκουλά για το 49-36, ο Δενδρινός με 2/2 βολές μείωσε σε 49-38 και ο Τυπάλδος Γ. το 51-38, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Ξεφτιλάιζερς να συνεχίζουν στους ίδους ρυθμούς ως το φινάλε. Ο Δενδρινός με μια βολή έκανε το 51-39, ο Κουκουλάς με ακόμα ένα τρίποντο σημείωσε το 54-39, ο Δενδρινός μείωσε σε 54-42, ο Τσίτσος από κοντά το 56-42, ο Κτιστάκης πέτυχε το 56-44, ξανά ο Τσίτσος για το 58-44, ο Δενδρινός απάντησε για το 58-46, ο Κουκουλάς με μια βολή έκανε το 59-48, οι Τυπάλδος Α. και Δεδούσης το 66-48 και οι Δενδρινός, Μουστακαλής διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης 66-52.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Κουκουλάς, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 34 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσίτσος και Αχιλλέας Τυπάλδος. Από τη Bacardi, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Κτιστάκη και Λάντζα.