22.6%
52.9%
45.7%
17.2%

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Kings έκαναν μία νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας απέναντι στους ελλιπείς Ξεφτιλάιζερς με το τελικό 54-56 στην 17η αγωνιστική της Golden League. Οι Kings, μπήκαν στο παιχνίδι με το μαχαίρι στα δόντια, αφού με πολύ καλές άμυνες και όμορφο μπάσκετ στην επίθεση, κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Εκεί, οι Ξεφτιλάιζερς γύρισαν τον διακόπτη και με μεγάλα σουτ κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Οι Kings, κράτησαν το προβάδισμα που είχαν σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και έτσι έφυγαν με ακόμα ένα ροζ φύλλο στις αποσκευές τους, το 4ο για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Kings να ευστοχούν σε 2 συνεχόμενα δίποντα των Βέργο και Χαριτόπουλο για το αρχικό 0-4 και τους Ξεφτιλάιζερς να μπαίνουν στο παιχνίδι με δίποντο του Χαραλαμπόπουλου, μειώνοντας στο 2-4 του ματς. Εκεί, ο Γκοτζής με βολή και ο Πολυμενίδης με δίποντο θα διαμορφώσουν το 2-7, όμως οι Ξεφτιλάιζερς θα ισοφαρίσουν με δίποντο του Χαραλαμπόπουλου και τρίποντο του Ντρίτσου για το 7-7 του ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσουν οι Kings στο +7, ύστερα από 2 δίποντα των Χαριτόπουλο, Τασιούλη και γκολ-φάουλ του Βέργου, γράφοντας έτσι το 7-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kings θα πάνε τη διαφορά στους 9 και το 7-16 με δίποντο του Γκοτζή, ο Τσίτσος Θ. (#34) θα μειώσει με δικό του καλάθι στο 9-16, ενώ 2 απανωτά καλάθια του Ψαθά, θα πάνε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ να γράφει 9-20 για τους Kings. Στη συνέχεια, ο Χαραλαμπόπουλος με δίποντο και ο Δεδούσης με τρίποντο θα μειώσουν στους 6 και το 14-20, ο Χαριτόπουλος με εύστοχο ζεύγος βολών θα στείλει τη διαφορά στους 8 για το 14-22, ενώ ο Τυπάλδος, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, θα κάνει το 16-22 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσει με δίποντο στην εκπνοή ο Βέργος, έπειτα από όμορφη δημιουργία του Χαριτόπουλου, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 16-24 της ανάπαυλας για τους Kings.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Kings θα συνεχίσουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, αφού ένα σερί 2-13 με 3 τρίποντα των Φαλάγγα (2), Βέργο (1), αλλά και 2 δίποντα των Χαριτόπουλου και Ψαθά, θα στείλουν τη διαφορά του ματς στους 19 και το 18-37 της αναμέτρησης. Οι Ξεφτιλάιζερς, θα βρουν λύση μετά το time out στην επίθεσή τους, αφού 4 απανωτά δίποντα των Δεδούση, Χαραλαμπόπουλο και Τσίτσο Θ. (#34), θα ρίξουν τη διαφορά του ματς στους 11 και το 26-37, με τον Γκοτζή να απαντά με δικό του δίποντο για το 26-39. Τη διαφορά στους 10 πόντους θα ρίξει με εύστοχο τρίποντο ο Δεδούσης γράφοντας έτσι το 29-39, όμως ο Ψαθάς θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και θα κλείσει την περίοδο στο +13 και το 29-42 των Kings.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χαραλαμπόπουλος με δίποντο θα μειώσει στο 31-42, ο Βέργος με βολή θα κάνει το 31-43, ενώ ο Τυπάλδος με τρίποντο από τις 45 θα ρίξει τη διαφορά στους 9 και το 34-43 του ματς. Εκεί, ο Ψαθάς με δικό του τρίποντο θα γράψει το 34-46, ο Δεδούσης με 2 δικά του τρίποντα και βολή θα κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 και το 41-46, ενώ οι Kings θα βρουν σκορ με μακρινό δίποντο του Φαλάγγα, το οποίο θα διαμορφώσει το 41-48 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Τσίτσος Θ. (#34) και ο Ντρίτσος με δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα θα ρίξουν τη διαφορά στους 3 και το 45-48, ενώ ο Χαριτόπουλος με δύσκολο καλάθι θα καταφέρει να πάει το ματς στους 5 και το 45-50 των Kings. Με 2/2 βολές του Τυπάλδου αυτή τη φορά, το παιχνίδι θα πάει στο 47-50, ο Γκοτζής θα απαντήσει με δίποντο για το 47-52, ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Δεδούση, θα μειώσει τη διαφορά στο καλάθι και το 50-52 του ματς, 1:36 πριν το φινάλε. Εκεί, οι Kings με 3 βολές των Βέργο, Γκοτζή και Πολυμενίδη έκαναν το 50-55, ο Δεδούσης με όμορφο δίποντο μείωσε στο 52-55, ενώ ο Χαριτόπουλος με δική του βολή, έκανε το 52-56. Το ματς, σφράγισε με δίποντο στο τελικό 54-56 ο Τσίτσος Θ. (#34), με το ροζ φύλλο να καταλήγει στους Kings.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κωνσταντίνος Ψαθάς ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 12 πόντους, με 8 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας έτσι 16 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Kings ξεχώρισε επιπλέον ο Πολυμενίδης, με τον Γκοτζή να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Ξεφτιλάιζερς σε καλή μέρα βρέθηκε ο Χαραλαμπόπουλος και ο Τυπάλδος.