15.0%
54.5%
27.6%
16.7%

Σε ένα ματς με πολύ χαμηλό σκορ, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη με 42-34 (όχι όμως και τη διαφορά), κόντρα στους πρωτοπόρους Reapers, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Silver League. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά σε όλο το ματς, με τη διαφορά να ξεφεύγει για τους Ξεφτιλάιζερς τα τελευταία 4 λεπτά, για να φτάσουν τελικά στην 10η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ατσαλάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Ορφανό να απαντά αμέσως μετά με δίποντο και τρίποντο για να ανοίξει λογαριασμό και για τους Reapers που θα πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 2-5. Εκεί, οι Ξεφτιλάιζερς θα τρέξουν ένα καλό σερί 9-0 με 6 πόντους του Τσίτσου και 3 του Ρούσσου για να σφραγίσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσίτσος με εύστοχο δίποντο από το low post θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 πόντους για το 13-5, ενώ οι Reapers θα βρουν σκορ με 2 δίποντα των Ορφανό και Χούσο, αλλά και τρίποντο του Βερώνη, μειώνοντας παράλληλα στον πόντο για το 13-12 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Κουκουλά θα κάνει το 15-12 στο ματς, όμως οι Reapers θα περάσουν μπροστά έπειτα από δίποντο του Μανωλίτση και 3/4 βολές των Ορφανό και Χούσο για το 15-17. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με 2 δίποντα των Ξεφτιλάιζερς από τους Τσίτσο και Ατσαλάκη, οι Ξεφτιλάιζερς θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ για το 19-17, για να στείλει τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Χούσος θα ισοφαρίσει σε 19-19, ο Ρούσσος θα απαντήσει με δίποντο για το 21-19 και ο Ορφανός θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα με καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 21-21. Εκεί, ο Δεδούσης με μία όμορφη ενέργεια θα κάνει το 23-21 για τους Ξεφτιλάιζερς, ο Βερώνης με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει και πάλι σε 23-23, όμως οι Ξεφτιλάιζερς θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με δίποντο του Δεδούση και τρίποντο του Ρούσσου, για να σφραγίσουν και το δεκάλεπτο στο 28-23.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς, οι Reapers θα μειώσουν στον πόντο με 2 απανωτά καλάθια του Χούσου για το 28-27, ο Κουκουλάς με γκολ-φάουλ θα κάνει το 31-27 και ο Χούσος με βολή θα μειώσει σε 31-28. Εκεί, ένα σερί 9-3 των Ξεφτιλάιζερς θα τους δώσει ένα προβάδισμα 9 πόντων, όμως ο Βερώνης με νέο τρίποντο θα μειώσει σε 40-34 το ματς. Με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη της αναμέτρησης, ο Δεδούσης με δίποντο θα κάνει διαμορφώσει το 42-34, σκορ το οποίο θα είναι και το τελικό.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Θοδωρής Τσίτσος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 12 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Τσίτσου από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισε και ο Ρούσσος, με τον Ατσαλάκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Reapers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Ορφανός και ο Βερώνης.