12.5%
69.2%
35.0%
21.7%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να πάρουν μια δύσκολη νίκη απέναντι στους μαχητικους Red-Dicolo με το τελικό 55-52, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Golden League. Οι Red-Dicolo είχαν το πάνω χέρι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, όμως οι Ξεφτιλάιζερς εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των αντιπάλων στα τελευταία 3 λεπτά και με ανατροπή έφτασαν στην 9η νίκη τους για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Ξεφτιλάιζερς να μπαίνουν με ένα αρχικό 5-0, ύστερα από δίποντο του Τυπάλδου και γκολ-φάουλ του Χαραλαμπόπουλου, ο Λαουρδέκης με δίποντο έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι και μειώσει στο 5-2, για να ευστοχήσει σε δίποντο ο Χαραλαμπόπουλος, διαμορφώνοντας έτσι το 7-2 του ματς. Εκεί, οι Red-Dicolo με ένα ξέσπασμα θα πάρουν το προβάδισμα έπειτα από βολή του Κρίκα Απ., τρίποντο του Boboric και νέο δίποντο του Λαουρδέκη για το 7-8 του ματς, ο Ρούσσος θα βάλει ένα τρίποντο και θα κάνει το 10-8 των Ξεφτιλάιζερς, με τον Boboric να ευστοχεί σε ακόμα ένα καλάθι, ισοφαρίζοντας αυτή τη φορά στο 10-10 του ματς. Στη συνέχεια, ο Δεδούσης με όμορφο floater έγραψε το 12-10 των Ξεφτιλάιζερς, ο Boboric απάντησε ξανά με δίποντο για το 12-12, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος με 2/2 βολές, έκανε στο 14-12 για τους Ξεφτιλάιζερς. Το πρώτο δεκάλεπτο θα βρει τους Red-Dicolo με ένα οριακό προβάδισμα, αφού ο Μπουλούκος ευστόχησε σε τρίποντο σχεδόν στη λήξη, κάνοντας το 14-15 για την ομάδα του στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ατσαλάκης με εύστοχη βολή ισοφάρισε στο 15-15, ο Κρίκας Απ. με τρίποντο έκανε το 15-18 των Red-Dicolo, ενώ ο Δεδούσης μείωσε με όμορφο δίποντο στον πόντο και το 17-18 του ματς. Εκεί, οι Red-Dicolo θα στείλουν τη διαφορά στους 5 πόντους με δίποντα των Κρίκα Απ. και Boborc για το 17-22, ο Τυπάλδος με βολή θα μειώσει στο 18-22 της αναμέτρησης, ενώ ο Boboric με εύστοχο τρίποντο, θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 και το 18-25. Στη συνέχεια, ο Τσίτσος με 2 δίποντα στην αντίπαλη ρακέτα και ο Ατσαλάκης με βολή θα ροκανίσουν τη διαφορά του παιχνιδιού στον πόντο και το 23-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Red-Dicolo θα μπουν στο παιχνίδι με ένα πολύ δυνατό σερί 2-9 με 4 πόντους από τον Μπουλούκο, τρίποντο του Καραμούστου και δίποντο του Κουνελάκη για να ανοίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους και το 25-34, οι Ξεφτιλάιζερς θα απαντήσουν μετά το time out με 2 απανωτά δίποντα από τον Τσίτσο για το 29-34, ενώ ο Boboric και ο Καραμούστος με γκολ-φάουλ και δίποντο αντίστοιχα, θα στείλουν για πρώτη φορά τη διαφορά του ματς σε διψήφιο αριθμό, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 29-39. Το τρίτο δεκάλεπτο σφράγισε με βολή ο Χαραλαμπόπουλος, μειώνοντας έτσι στους 9 και το 30-39 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσίτσος με ένα πολύ δύσκολο καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στο 32-39, ο Λαουρδέκης απάντησε με δικό του δίποντο μέσης απόστασης για το 32-41, όμως ο Δεδούσης με γκολ-φάουλ και δίποντο, κατάφερε να μειώσει στη διαφορά στους 4 πόντους και το 37-41 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Red-Dicolo θα ξεκολλήσουν επιθετικά με βολή από τον Μπουλούκο και γκολ-φάουλ του Λαουρδέκη για το 37-45, ο Ατσαλάκης και ο Δεδούσης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα μειώσουν στους 4 και το 41-45, ενώ ο Boboric με 2 εύστοχες βολές, έστειλε το ματς στους 6 και το 41-47 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Χαραλαμπόπουλος με δίποντο στον αιφνιδιασμό και ο Δεδούσης με βολή θα μειώσουν εκ νέου στους 3 και το 44-47, ο Boboric με δίποντο έκανε το 44-49, όμως οι Ξεφτιλάιζερς θα πάρουν το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά του ματς, με 2 δίποντα των Δεδούση, Ατσαλάκη και τρίποντο του Τυπάλδου που θα κάνει το 51-49 στο ματς. Στο τελευταίο λεπτό, ο Boboric με βολή μείωσε στο 51-50, ο Δεδούσης με εύστοχο ζεύγος βολών θα στείλει τη διαφορά στους 3 και το 53-50, ενώ ο Boboric με 2 δικές του βολές, ροκάνισε τη διαφορά ξανά στον πόντο και το 53-52 του ματς. Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, οι Ξεφτιλάιζερς έβαλαν ένα τελευταίο καλάθι με τον Δεδούση να σφραγίζει την αναμέτρηση στο τελικό 55-52, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Χαραλαμπόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 15 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ρούσσος και Τσίτσος, ενώ από τους Red-Dicolo ξεχώρισε η προσπάθεια των Boboric και Λαουρδέκη.