22.2%
100.0%
68.6%
34.3%

Χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι Undertakers κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Ξεφτιλάιζερς με το τελικό 57-94, στην 14η στροφή της Golden League. Αν και βαθμολογικά περιμέναμε διαφορετική εικόνα στο παιχνίδι, οι ελλείψεις των Ξεφτιλάιζερς δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν πολλά κόντρα στους επίσης ελλιπείς Undertakers, οι οποίοι άνοιξαν την ψαλίδα της διαφορά στο 2ο ημίχρονο, φτάνοντας πλέον τις 11 νίκες συνολικά στη σεζόν, ενώ το σερί τους διευρύνθηκε στις 10 νίκες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Undertakers να μπαίνουν πολύ δυναμικά στο ματς με ένα αρχικό σερί 0-13 από 6 πόντους του Καρνέση, 5 του Μιχαηλίδη και 2 βολές του Μπονάτσου, για να μπουν στο ματς οι Ξεφτιλάιζερς με 3 βολές του Τσίτσου Θ. #34 που θα μειώσουν στο 3-13. Ένα καλάθι του Καρνέση έκανε το 3-15, ο Χαραλαμπόπουλος με βολή και ο Τσίτσος Θ. #34 θα μειώσουν στο 6-15, ενώ ένα σερί 2-9 από τους Undertakers, θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 16 πόντους και το 8-24 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Τυπάλδος με τρίποντο έκανε το 11-24, ο Μιχαηλίδης με δίποντο απάντησε για το 11-26, ενώ ο Ρούσσος, με δικό του καλάθι, διαμόρφωσε το 13-26 του ματς. Εκεί, ο Μιχαηλίδης με τρίποντο θα κάνει το 13-29, ενώ το δεκάλεπτο σφράγισε με δίποντο ο Τσίτσος Θ. #34 σχεδόν στη λήξη για να μειώσει στο 15-29 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαντανίκας με δίποντο ροκάνισε τη διαφορά στους 12 και το 17-29, ο Γρυπάρης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 17-31, ενώ ένα σερί 7-2 των Ξεφτιλάιζερς, μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του ματς στους 9 πόντους και το 24-33. Εκεί, οι Undertakers απάντησαν με δικό τους μεγάλο σερί 3-14 το οποίο και τους πήγε στο +20 με 5 πόντους του Μπονάτσου, 4 του Ορφανού, τρίποντο του Ελευθεριάδη και δίποντο του Γρυπάρη, με το σκορ να πηγαίνει στο 27-47. Με 2/2 βολές, ο Ρούσσος μείωσε στο 29-47, ο Γρυπάρης και ο Ελευθεριάδης με 2 ακόμα τρίποντα έγραψαν το 29-53, ενώ το πρώτο ημίχρονο, σφράγισαν οι Ξεφτιλάιζερς με 4 πόντους του Τυπάλδου και 2 του Ρούσσου, με το σκορ να πηγαίνει στο 35-53 για την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μιχαηλίδης με γκολ-φάουλ έκανε το 35-56, ο Τσίτσος Θ. #34 απάντησε με δίποντο για το 37-56, ενώ ο Μιχαηλίδης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 37-58. Στη συνέχεια, ο Ατσαλάκης με βολή μείωσε στο 38-58, οι Undertakers με ένα νέο σερί 2-13 με 3 τρίποντα των Καρνέση (2) και Στρατηγαρέα (1), αλλά και 2 δίποντα των Ορφανό και Μιχαηλίδη θα στείλουν τη διαφορά στους 31 και το 40-71, με τους Ρούσσο και Τσίτσο Θ. #34, να κλείνουν την περίοδο με βολή και δίποντο αντίστοιχα και το δεκάλεπτο να σφραγίζει στο 43-71.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσίτσος Θ. #34 θα μειώσει στο 45-71, ο Μιχαηλίδης με δίποντο και 2 βολές, αλλά και ο Στρατηγαρέας με 5 μαζεμένους πόντους θα κάνουν το 45-80, με τον Ρούσσο να βάζει ένα δίποντο και να μειώνει στο 47-80. Ένα νέο σερί 2-14 των Undertakers πήγε το ματς στο 49-94, ενώ ο Τσίτσος Θ. #34 με 6 πόντους και ο Χαραλαμπόπουλος με ακόμα 2, σφράγισαν το ματς στο τελικό 57-94.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Χρήστος Μιχαηλίδης ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 32 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Ορφανός και Στρατηγαρέας, ενώ από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισαν οι Θοδωρής Τσίτσος και Ρούσσος.