9.1%
40.0%
33.3%
18.2%

‘Ενα ντερμπυ από κάθε άποψη είδαμε στο κλειστό στο Περιστέρι με τους Ξεφτιλάιζερς να παίρνουν τελικά την νίκη με 45-38 επί των Heat B.C. στις λεπτομέρειες της 4ης περιόδου!! MVP για τους νικητές ο Χαραλαμπόπουλος με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλόκ.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να βρίσκουμ δύσκολα σκορ και να πηγαίνουν χερι χέρι δίχως κάποια να ξεφεύγει. Το σκορ άνοιξε για τους Heat ο Τούτσης με δίποντο. Απάντησε άμεσα ο Χαραλαμπόπουλος έπειτα από ασσιστ του Τυπάλδου Γ. , ο οποίος σκοραρε και στην επόμενη φάση!! Ισοφάρισε στο 4 όλα ο Τούτσης για να κάνει το 6-4 ο Καζάς. Σερι 4-0 για τους Heat από Αρβανιτάκη και Τούτση. Με δίποντο ο Τσίτσος ισοφάρισε. Τρίποντη βόμβα του Τούτση έδωσε αέρα 3 πόντων στους Heat αλλά στην επόμενη φάση ο Τυπάλδος Αχ. σκόραρε πατόντας την γραμμή των 6,75 για να μειώσει σε 10-11 και να κλείσει την πρώτη περίοδο.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Ρηγόπουλος με εξαιρετική κίνηση στο πόστ σημείωσε δίποντο για το 10-13. Σερί 5-0 δια χειρός Χαραλαμπόπουλου και Τυπάλδου Αχ. που πέτυχαν δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα. Με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι Heat με τρίποντο του Κοκκαλίδη και δίποντο του Τούτση για το 15-18. Ένα επιμέρους 7-0 έτρεξαν οι Ξεφτιλάιζερς με τον  Χαραλαμπόπουλο, τον Τσίτσο και τον Τυπάλδο Γ. να πετυχαίνουν από ένα δίποντο. Ο Τούτσης με ένα δίποντο και ο Αρβανιτάκης με 2/2 βολές ισοφάρισαν το ματς με την λήξη της 2ης περιόδου.

Το απόλυτα ισορροπημένο ματς συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Ο Τυπάλδος Αχ. πέτυχε 1/2 βολές. Ο Αρβανιτάκης σημείωσε τρίποντο για το προσπέρασμα και το 23-25. Με δίποντο ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 25-25. Ο Τούτσης έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του για να απαντήσει ο Τυπάλδος Γ. και να συμπληρώσει για το προσπέρασμα ο Τσίτσος. Με ένα ακόμα τρίποντο του Αρβανιτάκη πέρασαν για έναν πόντο μπροστά οι Heat. Αλλαγή προβαδίσματος με δίποντο του Χαραλαμπόπουλου για να απαντήσει ο Τούτσης με τρομερό καλάθι και φαουλ από το high post και το 31-33. Την περίοδο έκλεισε ο Τσίτσος με 3/4 βολές και το 34-33.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος του αγώνα και καμία απτις 2 ομάδες δεν έβρισκε σκορ. Οι άμυνες είχαν σφήξει για τα καλά. Τότε ο Τούτσης με μπάσιμο έκανε το 34-35 και συμπλήρωσε ο Γιορνταμιλάκης με δίποντο. Οι Ξεφτιλάιζερς τοτε ξέσπασαν και έκοψαν τις ελπίδες των αντιπάλων  τους. Πρώτα ο Τσίτσος με δίποντο και ο Τυπάλδος Γ. με τρίποντη μαχαιριά έκοψαν τα φτερά των Heat. Ο Στραβοσκούφης και ο Χαραλαμπόπουλος πήραν σειρά στο σκοράρισμα και έκαναν το 43-37. Μια βολή του Τούτση δεν ήταν ικανή να αλλάξει το σκηνικό με τους Ξεφτιλάιζερς να πετυχαίνουν άλλους 2 πόντους με 2 βολές του Τυπάλδου Γ.

Οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έκριναν το ματς στο τέλος. Το ήθελαν πολύ και οι 2 ομάδες τόσο για ψυχολογικούς όσο και για βαθμολογικούς λόγους αλλά όπως πάντα ένας μόνο θα έβγαινε νικητής. Πέρα από τον Mvp Χαραλαμπόπουλο, αξιοσημείωτη ήταν και η βοήθεια του Τσίτσου που πέτυχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα. Από τους Heat ξεχώρισε ο εορτάζοντας Τούτσης με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασσιστ καθώς και ο Αρβανιτάκης με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.