32.1%
62.5%
23.8%
10.0%

Κάνοντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς πήραν άνετα τη νίκη κόντρα στους Miami Heal, που βρίσκονται σε πολύ κακό φεγγάρι, με 62-46. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Τσίτσος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο και οι δύο ομάδες έκαναν καλό πρώτο πεντάλεπτο, όμως στο δεύτερο μισό οι Ξεφτιλάιζερς έκαναν ένα καλό σερί και πήραν προβάδισμα με καλή διαφορά. Δεδούσης και Αναγνωστόπουλος ξεκίνησαν το ματς με 5-0, για να μειώσει ο Βρεττός σε 5-2 και να ανεβάσει ξανά στο +5 τους Ξεφτιλάιζερς ο Τσίτσος με το 7-2. Κοκκινάκος και Κοντογιάννης έκαναν ένα 0-7 για το 7-9, όμως οι Ξεφτιλάιζερς απάντησαν με ένα σερί 10-0 από τους Δεδούση, Τσίτσο, Παπακώστα, Αναγνωστόπουλο και Χαραλαμπόπουλο για το 17-9. Σε 17-11 μείωσε ο Καμούζης και ο Τυπάλδος απάντησε για το τελικό 19-11 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι Heal εσφιξαν την άμυνα τους και προσπάθησαν να πάρουν προβάδισμα, όμως οι Ξεφτιλάιζερς είχαν τις λύσεις και κατάφεραν να μην το χάσουν. Ο Βρεττός μείωσε σε 19-14, ο Δεδούσης απάντησε σε 21-14 και ακολούθησε ένα 0-6 δια χειρός Κοκκινάκου για το 21-20. Ο Τυπάλδος έδωσε άμεση λύση με τρίποντο για το 24-20, με τον Ρίζο να μειώνει σε 24-22 και τον Τρίαρο να γράφει τρίποντο για το 27-22. Ο Καμούζης έβαλε ένα καλάθι για το 27-24 και ο Τσίτσος έγραψε το τελικό 29-24 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς έκαναν ονειρικό παιχνίδι, αφού δεν δέχτηκαν καλάθι για περίπου 8.30 λεπτά και σε αυτό το διάστημα είχαν σκοράρει 15 πόντους. Δεδούσης, Αναγνωστόπουλος και Τσίτσος έκαναν το τρομακτικό 15-0 και έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 44-24. Ο Κοκκινάκος έβαλε 4 πόντους για το 44-28, ο Παπακώστας ανέβασε σε 46-28 και ο Κοκκινάκος έβαλε ξανά καλάθι για το 46-30. Το τελικό 49-30 του δεκαλέπτου σημειώθηκε από τον αρχηγό, Αχιλλέα Τυπάλδο.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς ήταν άνετοι σε όλη τη διάρκεια, με τους Heal να συνεχίζουν να ψάχνουν την καλή τους φόρμα λίγο πριν τα playoffs και να μη μπορούν. Ο Ζούμπος μείωσε σε 49-33 και οι Δεδούσης και Καζάς έκαναν ένα 4-0 για το 53-33. Άλλοι 4 πόντοι από τον Κοκκινάκο για το 53-37 και απάντηση από Δεδούση και Τσίτσο για το 57-37. Ρίζος, Σερέτης και Λουκρέζης έκαναν ένα 0-5 για το 57-42, για να απαντήσουν με το ίδιο σερί οι Παπακώστας και Τριαρος για το 62-42. Το τελικό 62-46 του αγώνα σημειώθηκε με τους Ρίζο και Λουκρέζη να βάζουν από ένα καλάθι.

Πέρα από τον Τσίτσο για τους Ξεφτιλάιζερς, πολύ καλοί ήταν και οι Δημήτρης Δεδούσης, Αναγνωστόπουλος και Χαραλαμπόπουλος. Για τους Miami Heal ξεχώρισε μόνο ο Κοκκινάκος.