44.0%
62.5%
28.3%
36.0%

Η Partouzan κόντραρε τους Ξεφτιλάιζερς μόνο για ένα δεκάλεπτο, καθώς από το δεύτερο και έπειτα ο Τυπάλδος και η παρέα του τα έβαζαν από παντού και πήραν μια άνετη διψηφια διαφορά για να κερδίσουν τελικά με 58-75. MVP με καταπληκτική εμφάνιση ήταν ο Στέφανος Αρβανιτάκης με 20 πόντους (6/7 3π), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξατες στο παρκέ και μοίραζαν θέαμα το οποίο μετουσιωνόταν σε σκορ. Ο Λεκός ξεκίνησε το ματς με ευστοχο τρίποντο, ο Δεδούσης απάντησε με δύο δικά του καλάθια για το 3-4, 6-4 ξανά με τρίποντο του Λεκού, 6-8 οι Αχιλλέας Τυπάλδος και Δεδούσης, 8-8 ο Brkic, 8-10 ο Δεδούσης, 10-10 ο Λεκός, 10-12 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 13-12 ο Brkic και 13-16 οι Αχιλλέας Τυπάλδος και Δεδούσης ξανά για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με την είσοδο του Αρβανιτάκη άλλαξαν οι ισορροπίες στο ματς. Οι Ξεφτιλάιζερς άρχισαν να απειλούν από μακρυά και τη διαφορά να ανοίγει άμεσα σε διψήφιο νούμερο. Ο Δεδούσης έγραψε το 13-18, 16-18 οι Καρατζάς και Λεκός, 16-24 με δύο τρίποντα του Αρβανιτάκη, 17-24 ο Καρατζάς, 17-30 οι Αρβανιτάκης και Αχιλλέας Τυπάλδος, 20-30 ο Λεκός, 20-33 με το τέταρτο ευστοχο τρίποντο του Αρβανιτάκη, 25-33 με ένα 5-0 του Λεκού, 25-40 με ένα 0-7 σερί οι Γιώργος Τυπάλδος και Αρβανιτάκης και 4 συνεχόμενοι πόντοι από τον Ηλιόπουλο για το τελικό 29-40 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Partouzan προσπαθούσε διαρκώς να κάνει την αντεπίθεση της, όμως πάντα πεταγοταν κάποιος από την περιφέρεια των Ξεφτιλάιζερς και έβαζε στοπ σε αυτό δίνοντας λύση στο σκοράρισμα. Ο Μαντανίκας έγραψε το 29-43, 32-43 ο Brkic, 32-46 ο Αρβανιτάκης, 37-46 οι Λεκός και Brkic, 37-53 οι Αρβανιτάκης και Δεδούσης, 42-53 οι Brkic και Γούλιας και 42-55 από τον Δεδούση για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς δεν δέχθηκαν ξανά απειλή, επομένως έφτασαν άνετα στην τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Τσίτσος έγραψε το 42-58 με γκολ φάουλ, 46-58 ο Λεκός, 46-61 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 50-61 οι Λεκός και Καρατζάς, 50-66 οι Γιώργος Τυπάλδος και Δεδούσης, 53-66 ο Καραδήμας, 53-69 οι Τσίτσος και Δεδούσης, 58-69 οι Καραδήμας και Λεκός και 0-6 σερί από τους Γιώργο Τυπάλδο και Χαραλαμπόπουλο για το τελικό 58-75 του αγώνα.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Αρβανιτάκη, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Δεδούσης, Γιώργος Τυπάλδος και Αχιλλέας Τυπάλδος. Για την Partouzan ξεχώρισαν οι Λεκός και Brkic.