37.5%
41.7%
37.2%
11.5%

Οι Πασατέμπο Kings κέρδισαν τον Αστέρα Ευελπίδων με 46-57 κάνοντας ένα εκπληκτικό σερί 5-28 στα τελευταία 12 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, για να φτάσουν στο 12-9 και να ρίξουν στο 14-6 τους αντιπάλους τους. Ο Σταματόπουλος έκανε μεγάλο ματς με double double στην επιστροφή του, με τους Πασατέμπο Kings να στέλνουν ηχηρό μήνυμα ενόψει πλέι οφς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Μαγκώνη Θ. για να απαντήσουν Μπάκας και Παπαϊωάννου για το 2-5. Ο Καραχρήστος έφερε το ματς στον πόντο, ο Κορνελάκης σκόραρε για το 4-7, με τον Χαρτοκόλλη να ισοφαρίζει. Μετά από δύο βολές του Μπάκα ο Μαγκώνης Θ. ισοφάρισε και πάλι, με τον Χαρτοκόλλη να γράφει τρίποντο για εκείνο που έμελλε να είναι το τελευταίο προβάδισμα του Αστέρα στην αναμέτρηση, 12-9. Ο Σταματόπουλος μείωσε σε 12-11, με τον Μπάκα να κλείνει την περίοδο στο 12-13 για την ομάδα του. Το σερί των Πασατέμπο Kings συνεχίστηκε στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Σταματόπουλο να βάζει άλλους 5 πόντους και τον Καραχάλιο να σκοράρει βολές για να ολοκληρώσει ένα 0-11 ως το 12-20. Το σερί διέκοψε ο Μαγκώνης Θ. με καλάθι και φάουλ για το 15-20, αλλά ο Σταματόπουλος έβαλε άλλους 5 μαζεμένους πόντους και το καλάθι του Γρηγορακάκη έφερε τους Πασατέμπο Kings στο 15-27. Ο Χαρμπαλής μείωσε στους 10, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με 0-10 σερί για τους Πασατέμπο Kings. Ο Βλάχος με τον Σταματόπουλο και τον Καραχάλιο έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο 17-37 για την ομάδα τους.

Στην 3η περίοδο ο Βαϊτσιούνας με τον Μαγκώνη Θ. μείωσαν σε 22-37. Ο Κορνελάκης απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 22-40, πριν σκοράρει ο Τσαουρδάς για το 24-40. Ο Γρηγορακάκης έβαλε δύο καλάθια για το 24-44 της ομάδας του, με τον Μαγκώνη Β. να γράφει δύο βολές και τον Καραχάλιο να απαντά, πριν κλείσει ο Χαρτοκόλλης με ντράιβ το δεκάλεπτο στο 28-46.

Στην 4η περίοδο το τρίποντο του Σταματόπουλου έφερε το ματς στο 28-49, με τον Καραχρήστο να απαντά, αλλά τον Σταματόπουλο να σκοράρει και πάλι για το 30-51. Ο Χαρμπαλής μείωσε στους 18, με τον Παπαϊωάννου να σκοράρει για τρεις, πριν έρθουν ο Μαγκώνης Θ. και ο Χαρμπαλής για το 39-54. Ο Παπαϊωάννου έβαλε κι άλλο τρίποντο, ο Μαγκώνης Β. 4 μαζεμένους πόντους, για να κερδίσει φάουλ σε τρίποντο ο Μαγκώνης Θ. στο 1:40 πριν το τέλος και με το σκορ στο 43-57. Όμως, είχε 1/3 και η ομάδα του έχασε και την επόμενη επίθεσή της, οπότε όταν μείωσε ο Μαγκώνης Θ. σε 46-57 έμεναν λίγα δευτερόλεπτα μόνο και δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο, με τους Πασατέμπο Kings να φεύγουν με μια τεράστια νίκη.

Για τους νικητές ο Σταματόπουλος είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Καραχάλιος 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γρηγορακάκης 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Παπαϊωάννου 9 πόντους. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ο Μαγκώνης Θ. είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Χαρτοκόλλης 8 πόντους, 5 ασίστ, ο Καραχρήστος 4 πόντους, 11 ριμπάουντ.

13Σκλήρης Σπυρίδων0000020.0030.030322020
17Mindaugas Vaiciunas20001250.0010.020200002