27.3%
42.9%
37.5%
18.2%

Στο τελευταίο τους ματς για το 2019 τα Χαμένα Ταλέντα έσπασαν και το ρόδι, αφού πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο πολύ δύσκολα από τους Πασατέμπο Kings με 42-45. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μπίλλης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου τα Χαμένα Ταλέντα έδειξαν να πατούν καλύτερα στο παρκέ, βρήκαν σκορ μπροστά και πήραν θέση οδηγού στο ματς. Ο Αντύπας ξεκίνησε το ματς με τρίποντο, ο Παπαϊωάννου ισοφάρισε σε 3-3, 0-6 σερί από τους Πιερρή και Αντύπα για το 3-9, 5-9 ο Καραχάλιος, 5-11 ο Μπίλλης, 7-11 ξανά με καλάθι του Καραχάλιου και 7-12 από τον Μπίλλη με μια βολή για να κλείσουμε δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι Πασατέμπο Kings βρήκαν τον καλό τους εαυτό, σκοραραν με άνεση και προσπαθούσαν να χτισουν ψυχολογία, ενώ από την άλλη τα Χαμένα Ταλέντα έμειναν σταθερά στην επίθεση. Ο Πιερρής έβαλε καλάθι για το 7-14, 9-14 ο Καραχάλιος, 9-16 ο Αντύπας, 14-16 οι Καραχάλιος και Παπαϊωάννου, 14-23 με ένα 0-7 των Κυριακού, Μπίλλη και Κόλλια, 20-23 με τους Μυριτζή και Λάγιο να βάζουν από ένα τρίποντο, 20-25 ο Μπίλλης και 7-0 σερί οι Καραχάλιος και Μυριτζής για το τελικό 27-25 της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καλά. Η διακοπή του ματς για το ημίχρονο έδειξε να κόβει τον καλό ρυθμό των ομάδων, οι οποίες μπήκαν κάπως πιο μαγκωμενες στο ματς. Ο Κυριακού έβαλε τρίποντο για το 27-28, 29-28 ο Βλάχος, 29-30 ο Κυριακού ξανά, 33-30 οι Βλάχος και Καραχάλιος και 33-34 οι Κυριακού και Πιερρής για να κλείσουμε δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο το ματς συνέχισε να πηγαίνει σε χαμηλό σκορ και κοντά η μία ομάδα στην άλλη, με τα Χαμένα Ταλέντα να έχουν το προβάδισμα και να βγάζουν τρομερή άμυνα στο τέλος του αγώνα για να πάρουν την πρώτη τους νίκη για την φετινή χρονιά. Πιερρής, Αντύπας, Κόλλιας και Μπίλλης έβαλαν 6 πόντους σερί για το 33-40, 37-40 από τους Μπάκα και Λάγιο, 37-42 με δύο βολές ο Κυριακού, 39-42 ο Καραχάλιος, 39-43 με μια βολή ο Κυριακού ξανά και 42-43 από τον Λάγιο με 24″ για λήξη. Με 22″ να μένουν ο Αντύπας πήγε για ένα ζευγάρι βολών, έβαλε και τις δύο και έγραψε το τελικό 42-45, αφού στην επόμενη επίθεση των Πασατέμπο ο Μπίλλης σταμάτησε ψηλά τον αντίπαλο στην προσπάθεια να σκοράρει για τρεις και στη συνέχεια με καλό passing game τα τελευταία 13″ απέφυγαν το φάουλ και τελείωσε το ματς.

Για τα Χαμένα Ταλέντα, πέρα από τον Μπίλλη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Αντύπας, Πιερρής και Κυριακού. Για τους Πασατέμπο Kings ξεχώρισε ο Καραχάλιος.