25.0%
56.3%
36.0%
4.3%

Οι Πασατέμπο Kings νίκησαν τη μονομαχία με τους KMC, οι οποίοι τώρα πρέπει να βιαστουν για να προλάβουν να μπουν στο τρένο της οχταδας. Το τελικό σκορ ήταν 55-48 και MVP του αγώνα ήταν ο Σεραφείμ Παπαϊωάννου με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το ματς φαινόταν ντέρμπι από την πρώτη περίοδο. Οι δύο ομάδες με δυσκολία έβαζαν καλάθι και σε αυτό ευθύνη είχαν οι καλοδιαβασμένες άμυνες. Ο Γρηγορακάκης έγραψε το 2-0, ο Γιωτάκης ισοφάρισε σε 2-2 και ακολούθησε ένα 5-0 από Βλάχο και Μπάκα για το 7-2. Ένα 0-4 του Σπανού για το 7-6, καλάθι ο Παπαϊωάννου για το 9-6 και απάντηση από τους KMC για το τελικό 9-8 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς ήταν λίγο πιο ελεύθερο και αυτό το αποδεικνύει το μεγαλύτερο τελικό σκορ που είχαμε στην περίοδο. Παπαϊωάννου και Μπάκας σημείωσαν το 13-8 και ο Σάνδυλος μείωσε σε 13-10. Καλάθι ξανά από τον Μπάκα για το 15-10, για να έρθει ο Μολιός με τον Σάνδυλο και να μειώσουν σε 15-14. 4-0 και από Πασατέμπο με τους Λάγιο και Μπάκα για το 19-14, για να μείωσε σε 19-16 ο Λεντζής και να κάνουν άλλο ένα 4-0 οι Λάγιος και Καραχαλιος για το 23-16. Γκολ φάουλ από τον Σπανο για το 23-19, απάντηση ο Παπαϊωάννου για το 25-19 και από μια βολή οι Γιωτάκης και Μπάκας για το 26-20. Σε 26-22 μείωσε ο Σπανός και ο Μπάκας έγραψε το τελικό 27-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι KMC πάτησαν ένα τρελό γκαζι και από εκεί που έχαναν, ξαφνικά πήραν προβάδισμα. Ο Παπαϊωάννου σημείωσε το 30-22 και οι Σάνδυλος και Γιωτάκης μειωσαν σε 30-29. Καλάθι από τον Γρηγορακάκη για το 32-29 και απάντηση από τον Γρανισιώτη για το 32-31. Ένα 4-0 του Καραχάλιου για το 36-31, με τον Γιωτάκη να μειώνει στη μία κατοχή (36-33) και τον Βλάχο να ανεβάζει πάλι στις δύο (38-33). Σε εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι KMC έτρεξαν ένα 0-6 μς τους Γιωτάκη, Σπανό και Μολιό για να πάρουν προβάδισμα με 38-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πασατέμπο βρήκαν ξανά ρυθμό και λύσεις πολύ γρήγορα με Παπαϊωάννου και, Γρηγορακάκη και Μπάκα να ελαφραίνουν την μπάλα για τους υπόλοιπους και τελικά έφτασαν στη νίκη. Γρηγορακάκης και Παπαϊωάννου έκαναν ένα 7-0 για το 46-39. Ο Σπανός μείωσε σε 46-41, ο Μπάκας ευστόχησε σε τρίποντο για το 49-41 και ο Σπανός μείωσε ξανά σε δύο κατοχές (49-43). Ο Καραχάλιος ανέβασε και πάλι στους 8(51-43). Ο Σπανός έτρεξε ένα 0-5 και μείωσε σε 51-48 28″ πριν τη λήξη. Αμέσως φάουλ από τους KMC, αλλά ο Λάγιος θα βάλει 2/2 και θα γράψει το 53-48 με 26″ να μένουν. Ένα γρήγορο τρίποντο για τους KMC που δεν βρήκε στόχο και ξανά φάουλ, στον Καραχάλιο αυτή τη φορά με 17″ να μένουν. Ξανά 2/2 βολές αυτός για Πασατέμπο και 55-48 το σκορ, το οποίο ήταν και τελικό αφού οι KMC έχασαν άλλο ένα τρίποντο και μετά το ριμπάουντ οι Πασατέμπο δεν έκαναν επίθεση.

Πέρα από τον Παπαϊωάννου, σημαντική ήταν και η βοήθεια των Μπάκα και Γρηγορακάκη για τους Πασατέμπο Kings. Για τους KMC ξεχώρισαν οι Σπανός και Γιωτάκης.