31.8%
71.4%
37.0%
18.5%

Η αναμέτρηση των Ρούκουnets εναντίον των Ασβών δεν θα μπορούσε να ήταν πιο συγκλονιστική με το παιχνίδι πραγματικά να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι Ασβοί πήραν την πολυπόθητη νίκη με 57-59, αφού η Ρούκουnets δεν ευστόχησε στην τελευταία φάση, και διατήρησαν το αήττητο τους στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Ψαλιδόπουλο να ανοίγει το σκορ για τους Ασβούς. Με σερί 11-0 απάντησαν οι Ρούκουnets με τον Φρέρη να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, τον Μιχάκη 6 πόντους με δύο τρίποντα και ένα δίποντο πρόσθεσε ο Αλεξίου για το 11-2. Από ένα δίποντο για κάθε ομάδα πέτυχαν ο Γάκης και ο Αλεξίου για το 13-4. Οι Ασβοί απάντησαν με σερί 7-0 με τον Κουτσουρή να πετυχαίνει δύο βολές τον Ψαλιδόπουλο ένα τρίποντο και τον Ζαφειράκη δίποντο για το 13-10. Ο Αλεξίου απάντησε για δύο για το 15-11 αλλά οι Ασβοί έτρεξα νέο σερί 0-7 μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου για το 15-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Ασβούς να ολοκληρώνουν το σερί τελικά στο 0-9 με δίποντο του Μακρυδάκη. Ο Αλεξίου και ο Μεντής πέτυχαν από 2 πόντους για τους Ρούκουnets μειώνοντας στον πόντο και το 19-20. Μακρυδάκης και Αλεξίου ευστόχησαν για δύο για το 21-22. Νέο σερί έτρεξαν οι Ασβοί 0-10 με τον Ζαφειράκη να πετυχαίνει τους 6 πόντους για το 21-32. Ο Μεντής πέτυχε δύο δίποντα για τους Ρούκουnets αλλά οι Ασβοί απάντησαν με τον ίδιο τρόπο με τον Ξανθόπουλο και τον Κουτσουρή για να κλείσουν το ημίχρονο στο 25-36.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Ασβούς να ολοκληρώνουν σερί 0-6 το οποίο έτρεχαν από τη δεύτερη περίοδο για το 25-40. Ο Μιχάκης πέτυχε ακόμη δύο τρίποντα για τους Ρούκουνετς με τον Κουτσουρή να απαντάει με δύο στις τέσσερις βολές για τον 33-42. Οι Ασβοί τότε έτρεξαν νέο σερί με το Ζαφειράκη να σημειώνει τέσσερις πόντους και τον Κουτσουρή άλλους δύο για το 33-48. Το σκορ της τρίτης περιόδου διαμορφώσε ο Αλεξίου με δίποντο για το 35-48.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με τον Μεντή να σημειώνει τρίποντο με το καλημέρα για τον 38-48. Με δίποντο απάντησε ο Μακρυδάκης αλλά ο καυτός Μεντής στην τελευταία περίοδο, πέτυχε 4 πόντους ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο και το 42-50. Ο Ψαλιδόπουλος με τρίποντο και ο Στρατηγίου με δίποντο ανέβασαν πάλι διαφορά στο +13 και το 42-55. Οι Ρούκουnets τότε έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια τους για ολική επαναφορά. Ο Μεντής σημείωσε 4 πόντους με τον Αλεξίου να συμπληρώνει ένα δίποντο και τον Μιχάκη ένα τρίποντο για τους Ρούκουnets. Το 9-0 σερί των Ρούκουnets διακόπηκε από δίποντο του Μακρυδάκη για το 51-57. Ο Μεντής όμως, με τέσσερις πόντους και ο Φρέρης με ένα τρίποντο έφεραν το ματς στα ίσα και το 57 όλα με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη. Με ατομική ενέργεια όμως ο Κουτσουρής μίλησε ευστοχώντας σε δίποντο για να βάλει μπροστά τους Ασβούς. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα οι Ρούκουnets αστόχησαν σε τρίποντο καθώς η προσπάθεια του Μέντή κόπηκε από τον Κουτσουρή ψηλά.

Απίθανη ήταν η εξέλιξη του αγώνα δείχνοντας γιατί οι ομάδες αξίζουν να βρίσκονται σε αυτή την κατηγορία. Η Ρούκουnets παρά τη διαφορά η οποία ήταν στους 15 πόντους δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν, με το ματς να κρίνεται στις τελευταίες επιθέσεις. Οι Ασβοί από την άλλη ενώ είχαν τον έλεγχο του ματς μέχρι τις αρχές της 4ης περιόδου έπαθαν black-out αλλά κατάφεραν να το διαχειριστούν και με ψυχραιμία και χειρουργική ακρίβεια πήραν την όγδοη σερί τους νίκη. MVP για τους νικητές δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Κουτσουρή ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 3 κλεψίματα. Από κοντά και ο Ζαφειράκης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, καθώς και ο Μακρυδάκης με 12 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα. Για τους Ρούκουnets ο Μεντής έκανε ότι μπορούσε με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ έχοντας σημαντική βοήθεια από τον Αλεξίου με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά δυστυχώς δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.