17.9%
81.8%
55.3%
31.4%

Ισορροπημένο παιχνίδι μόλις για δύο δεκάλεπτα αποδείχθηκε ο αγώνας ανάμεσα στους Ρούκουnets με τον Φωκιανό, καθώς οι δεύτεροι έπειτα το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (29-29) μπήκαν στο γήπεδο με περισσότερη ένταση, ενέργεια και πολύ ευστοχία αποκτώντας ένα ασφαλές προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. MVP του αγώνα ήταν ο Σωτηρόπουλος με 25 πόντους, 17 ριμπάουντ, 7 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Στη πρώτη περίοδο, η ομάδα του Φωκιανού φάνηκε να πατάει καλύτερα στο παρκέ ανοίγοντας και το σκορ με καλάθι του Καρακατσάνη για το 0-2, με τους Ρούκουnets να απαντάνε με τρίποντο του Φρέρη 3-2, Σωτηρόπουλος και Τσιώτσης θα δώσουν εκνέου προβάδισμα στην ομάδα τους 3-6, Αλεξίου θα μειώσει σε 5-6, ένα σερί 0-7 θα δώσει προβάδισμα 8 πόντων στον Φωκιανό 5-13, Αλεξίου ξανά για τους Ρούκουnets 7-13, Μυλιόρδος 7-15 και Αλεξίου με μια βολή θα κλείσει την περίοδο 8-15.

Στη δεύτερη περίοδο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τους Ρούκουnets να φέρνουν “τούμπα” το ματς αν και δέχθηκαν πρώτοι καλάθι από τον Σωτηρόπουλο 8-17, άνοιξαν όμως λογαριασμό με καλάθι του Φιλιππόπουλου 10-17, δύο βολές του Καρακατσάνη θα κάνουν το 10-19, για να έρθουν οι Ρούκουnets με τους Καρπούζο, Φιλιππόπουλο, Αλεξίου, τρίποντο Χατζάκη και Κάζα να διαμορφώνουν το 21-19, Μυλιόρδος θα ξαναβάλει μπροστά τον Φωκιανό με τρίποντο 21-22, Αλεξίου το 23-22, Σωτηρόπουλος για τον Φωκιανό 23-24, όμως έξι σερί πόντοι του Αλεξίου θα δώσουν προβάδισμα πέντε πόντων για τους Ρούκουnets 29-24 και να έρθει ο Τζούρτος ,αυτή την φορά για τον Φωκιανό, και με 5 δικούς του πόντους να ισοφαρίσει και να κλείσει το ημίχρονο 29-29.

Στη τρίτη περίοδο, το σκορ άνοιξε ο Χατζάκης 31-29, όμως ο Φωκιανός με τρίποντα των Σωτηρόπουλου, Μυλιόρδου και Πλακίδα έτρεξε ένα σερί 2-9 για το 33-38, τρίποντο για τους Ρούκουnets με τον Πανόπουλο 36-38, άλλο ένα σερί αυτή τη φορά 0-14 για τον Φωκιανό και 36-52, Φιλιππόπουλος μετά από αρκετή ώρα για τους Ρουκουnets 38-52, Σωτηρόπουλος άλλο ένα καλάθι 38-54, Κάζας 40-54, με Καρακατσάνη και τρίποντο Μυλιόρδου να κλείνει η τρίτη περίοδος 40-59.

Στη τέταρτη περίοδο, Καρακατσάνης και Μυλιόρδος για τον Φωκιανό συνέχισαν από εκεί που είχαν μείνει στη τρίτη και έτσι με δύο βολές και ένα τρίποντο αντίστοιχα μεγάλωσαν την διαφορά 40-64, Χατζάκης θα μειώσει 42-64, ξανά Καρακατσάνης 42-66, Καρπούζος για Ρούκουnets 44-66, τρίποντο Τζούρτου και καλάθι Σωτηρόπουλου για το 44-71, τρίποντο Φρέρη 47-71, Καρακατσάνης και τρίποντο Σωτηρόπουλου θα κάνουν το 47-76, Κάζας με τρεις δικούς του πόντους 50-76, Πλακίδας 50-78, Φιλιππόπουλος για Ρούκουnets 52-78, Πλακίδας και Σωτηρόπουλος 52-82, τρίποντο Κάζα 55-82 και Τσιώτσης για το τελικο 55-84.