15.4%
41.2%
43.8%
31.0%

Με νίκη έκλεισαν την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος οι Red-Dicolo, επικρατώντας των Ρούκουnets, με σκορ 76-61. Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά εύστοχα και για τις 2 ομάδες, όμως οι Ρούκουnets ,των πολλών απουσιών, φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις στη 2η περίοδο, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν οι Red-Dicolo και με αρκετούς αιφνιδιασμούς έκλεισαν το ημίχρονο στο +20 29-49. Στην επανάληψη, οι Red-DIcolo έφτασαν τη διαφορά στους 30, με τους Ρούκουnets να μη τα παρατάνε και να μειώνουν στους 10, δίχως όμως να πετυχαίνουν κάτι καλύτερο. Σημαντική νίκη ψυχολογίας για τους Red-Dicolo ενόψει των playoffs. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βαγγέλης Μπουλούκος με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Στη πρώτη περίοδο, ο Κάζας Γ. με δίποντο άνοιξε λογαριασμό για τους Ρούκουnets 2-0, ακολούθησε τρίποντο Φωτεινάκη για τους Red-Dicolo 2-3, Κάζας Κ. αυτή τη φορά θα βρει πλεκτό για το 4-3, εύστοχο τρίποντο Μπουλούκου 4-6, 2 βολές για κάθε ομάδα και 6-8, για να έρθει σερί 7 πόντων από τους Red-Dicolo και να κάνει το 6-15, ο Κάζας Γ. με δίποντο το 8-15, ο Κρίκας Κ. από την άλλη θα βρει στόχο και 8-17, ξανά Κάζας Γ. θα πετύχει καλάθι όμως πίσω από τα 6,75μ 11-17, εύστοχο τρίποντο Τσαπατάκη το 11-20, Πανόπουλος και αυτός για 3 και 14-20, τρίποντο και καλάθι και φάουλ του Σοφούλη θα φτάσει για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό 14-26 υπέρ των Red-Dicolo, 3 ακόμα προσωπικοί πόντοι από Κάζα Γ. για τους Ρούκουnets 17-26 και να κλείσει η περίοδος με καλάθι Λαουρδέκη 17-28.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Μεντής θα πετύχει το πρώτο καλάθι για τους Ρούκουnets 19-28, θα ακολουθήσουν δίποντα των Φωτεινάκη-Τσαπατάκη για τους Red-Dicolo 19-32, 21-32 από το δίποντο του Χατζάκη, 21-34 με καλάθι Κρίκα Κ., 2 ακόμα πόντοι για κάθε ομάδα το 23-36, Μεντής με δίποντο και Κάζας Κ. με τρίποντο θα κάνουν το 28-36, για να έρθει το σερί 0-11 για τους Red-Dicolo δίνοντάς τους “αέρα” 19 πόντων 28-47 και να κλείσει η ανάπαυλα με βολή Κάζα Κ. από τη μία και δίποντο Λαουρδέκη από την άλλη 29-49.

Στη τρίτη περίοδο, 2 εύστοχες βολές Κάζα Γ. οι πρώτοι πόντοι του δεύτερου ημιχρόνου για τους Ρούκουnets 31-49, οι Red-Dicolo θα συνεχίσουν με “σπασμένα φρένα” το δεύτερο ημίχρονο και θα τρέξουν σερί 0-12 για τη μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού 31-61 και στη συνέχεια 33-63, μικρό σερί 6 πόντων αυτή τη φορά για τους Ρούκουnets και 39-63, ο Ουσταμπασίδης με δίποντο 39-65, για να κλείσει η περίοδος με 4 προσωπικούς πόντους Κάζα Γ. 43-65.

Στη τέταρτη περίοδο, δίποντο Μεντή για τους Ρούκουnets και η διαφορά στους 20 45-65, οι Red-Dicolo με Τσαπατάκη θα κάνουν το 45-67, θα ακολουθήσει σερί 13-1 υπέρ των Ρούκουnets που θα μειώσουν 58-68 καλύπτοντας διαφορά 20 πόντων μόλις σε 10 αγωνιστικά λεπτά, όμως οι Red-Dicolo ανεβάζοντας την απόδοση τους στην άμυνα και με εύστοχη βολή Τσαπατάκη και τρίποντο “μαχαιριά” από τον Μπουλούκου θα σταματήσουν το ρυθμό των Ρούκουnets 58-72 και στη συνέχεια θα σφραγίσουν τη νίκη, με το τρίποντο του Κρίκα Κ. να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα 61-76.