24.0%
0.0%
47.7%
18.5%

Οι Σουβλέηκερς επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας των Μπίρι Μπίρι με 59-57 κάνοντας μια αδιανόητη ανατροπή γυρνώντας από το -12 με ένα 14-0 σερί σαλάτα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Απόστολος Σαπλαούρας με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πετάκος άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Μπίρι Μπίρι, ο Σαπλαούρας ισοφάρισε σε 2-2 για τους Σουβλέηκερς, 2-4 με καλάθι του Στόλη, 4-4 από τον Βάσση, 4-6 ο Γεωργέλος, 8-6 οι Σουβλέηκερς με ένα καλάθι του Μοσχίδη και δύο βολές του Βάσση, 8-10 οι Μπίρι Μπίρι με δύο συνεχόμενα καλάθια του Στόλη, 10-10 ο Βάσσης, 10-14 με ένα καλάθι του Στόλη και ένα του Τζανετάκη και απάντηση των Σουβλέηκερς με 6-0 σερί των Ξηρουχάκη και Έξαρχου για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα μπροστά στο σκορ με 16-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ξηρουχάκης έβαλε καλάθι για το 18-14, οι Μπίρι Μπίρι απάντησαν με 0-9 σερί των Μικράκη, Γεωργέλο και Στόλη για το 18-23, 20-23 ο Έξαρχος, 20-25 ο Πετάκος, 26-25 με δύο καλάθια του Βάσση και ένα του Σαπλαούρα, 26-28 ο Μικράκης με τρίποντο, 28-28 από τον Σαπλαούρα, 28-32 με ένα καλάθι του Μικράκη και ένα του Τζανετάκη, 30-32 ο Σαπλαούρας, 30-35 ο Στόλης και απάντηση ξανά από τον Σαπλαούρα για το τελικό 33-35 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Στόλης και Τζανετάκης έβαλαν από ένα καλάθι για το 33-39, ο Κωστής με τρίποντο μείωσε σε 36-39, 36-41 από τον Γεωργέλο, 38-41 με μακρινό δίποντο του Ξηρουχάκη, 38-45 ξανά με συνδυασμό πόντων των Στόλη και Τζανετάκη, 40-45 ο Κωστόπουλος, 40-48 με τρίποντο του Μικράκη, 43-48 ο Κωστόπουλος ξανά και δίποντο από μέση απόσταση ο Πετάκος για το τελοκο 43-50 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κωστής μείωσε σε 45-50, 45-57 με 0-7 σερί οι Μικράκης, Τζανετάκης και Σπυράκος και απάντηση με 14-0 σερί οι Σουβλέηκερς με τους Σαπλαούρα, Σταματίου, Βάσση και Ξηρουχάκη για να περάσουν μπροστά στο σκορ με 59-57 26″ πριν το τέλος του αγώνα, σκορ το οποίο δεν άλλαξε καθώς στον χρόνο που απέμεινε οι Μπίρι Μπίρι δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Για τους Σουβλέηκερς, πέρα από τον Σαπλαούρα, πολύ καλό ματς έκανε και ο Σταματίου με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους Μπίρι Μπίρι ξεχώρισε ο Στόλης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 2 κλεψίματα.