23.1%
75.0%
36.2%
17.1%

Μία μεγάλη νίκη παραμονής αλλά και ελπίδας για κατάκτηση της 8ης θέσης πανηγύρισαν οι Be The Bee, που επικράτησαν των Σουβλέηκερς με 50-61. Οι νικητές μπήκαν φουριόζοι στα πρώτα λεπτά, όμως οι “Σουβ” με εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα (31-22). Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος οι “μέλισσες” ήταν σημαντικά πιο εύστοχοι στην επίθεση και κυριάρχησαν πλήρως, παίρνοντας ένα σπουδαίο ροζ φύλλο, παρά την προσπάθεια των Σουβλέηκερς στο τέλος να μείνουν κοντά.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Οι Be The Bee προηγήθηκαν με 0-7 με τους Χρονόπουλο, Γρηγόρα και Χαμηλό, ο Μοσχίδης σημείωσε το 2-7, ο Παλαμιδάς πέτυχε μια βολή για το 2-8, οι Σουβλέηκερς με σερί 7-0 του Σαπλαούρα έκαναν το 9-8, οι Παλαμιδάς, Χρονόπουλος το 9-11, ο Ξηρουχάκης με μπάσιμο το 11-11, ο Γρηγόρας με «καλάθι και φάουλ» έβαλε μπροστά την ομάδα του με 11-14 και ο Κωστής με μια βολή το 12-14 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Σουβλέηκερς πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Οι Σαπλαούρας και Ξηρουχάκης έκαναν το 15-14, ο Ζουλός από μέση απόσταση πέτυχε το 15-16,, ο Ξηρουχάκης ξανά για το 17-16, ακολούθησε ένα καλάθι του Νικολάου για το 17-18, ο Βάσσης με τρίποντο το 20-18, ο Γρηγόρας από κοντά το 20-20, ακολούθησε σερί 7-0 από Σαπλαούρα, Κωστή και Μοσχίδη για το 27-20, ο Παλαμιδάς με 2/2 βολές μείωσε σε 27-22 και οι Κωστής, Ξηρουχάκης το 31-22 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους «μπλε» να διατηρούν το προβάδισμα. Ο Κωστής ευστόχησε σε τρίποντο για το 34-22, ο Χρονόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 34-25, ακόμη ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Βάσση για το 37-25, ακολούθησε τρομερό σερί 0-14 από Παλαμιδά, Γρηγόρα, Χρονόπουλο και Νικολάου για το 37-39 και ο Σαπλαούρας με 2/2 βολές το 39-39, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Be The Bee να βρίσκουν τρομερό ρυθμό επιθετικά και να παίρνουν τη νίκη. Ο Γρηγόρας σκόραρε για το 39-41, ο Ξηρουχάκης απάντησε για το 41-41, ξανά ο Γρηγόρας για το 41-43, ο Μοσχίδης από μέση απόσταση ισοφάρισε σε 43-43, ακολούθησε σερί 0-10 από Χρονόπουλο και Παλαμιδά για το 43-53, ο Ξηρουχάκης με τρίποντο το 46-53, ο Παλαμιδάς το 46-55, ο Κωστής στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 48-55, ο Παλαμιδάς με 2/2 βολές το 48-57, ακόμη 2 βολές από τον Ξηρουχάκη για το 50-57 και οι Γρηγόρας και Χαμηλός διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης 50-61.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Θανάσης Γρηγόρας, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χρονόπουλος και Ζουλός. Από τους Σουβλέηκερς, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μοσχίδη και Ξηρουχάκη.