10.7%
50.0%
36.2%
8.3%

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η παραμονή στην Rising για Σουβλέηκερς και Petralona, καθώς οι πρώτοι επικράτησαν με 51-50 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1. Οι δύο ομάδες μας προσέφεραν μια άκρως ανταγωνιστική παράσταση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Τα Petralona στα τέλη της τρίτης περιόδου πήραν διαφορά 8 πόντων (33-41), όμως οι Λέηκερς με βαρβάτο ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο ροκάνισαν τη διαφορά και οι ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος. Με το σκορ στο 50-50, ο Μοσχίδης σε μια προσπάθεια να πετάξει τη μπάλα από το κέντρο για να προλάβει το χρόνο και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, κέρδισε φάουλ, έβαλε μια βολή και έσωσε προς ώρας τη σεζόν για την ομάδα του. Πλέον, αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον το παιχνίδι για το tiebreak, όπου οι δύο αντίπαλοι θα δώσουν μια σπουδαία μάχη.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξαν οι Ξηρουχάκης και Σταματίου με ελεύθερες βολές (3-0), ο Γιακουμής σημείωσε το 3-2, ο Μοσχίδης με «γκολ-φάουλ» έκανε το 6-2 και οι Σουβλέηκερς με σερί 0-8 από Ζούμπο, Φλέγγα, Μπακάλη και Κρητικό πήραν το προβάδισμα με 6-10 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Βάσσης με δύο συνεχόμενα δίποντα ισοφάρισε σε 10-10, οι Καταραχιάς και Φλέγγας πέτυχαμ το 10-13, οι Βάσσης και Σταματίου πέτυχαν το 15-13, ο Μυλωνάς έκανε το 15-15, ο Έξαρχος το 17-15, ο Ζούμπος με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 17-17, ο Έξαρχος το 19-17, ο Καταραχιάς με 2/2 βολές το 19-19, ο Μπουγιούκ με τρίποντο σημείωσε το 22-19, ακόμη 2 βολές του Καταραχιά για το 22-21, ο Κωστής το 24-21 και ο Ασημακόπουλος το 24-23 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να είναι συνεχώς ανταγωνιστικό. Ο Μοσχίδης σημείωσε το 26-23, οι Μυλωνάς και Καλλίνικος έκαναν το 26-29, ο Ξηρουχάκης από κοντά το 28-29, ο Μυλωνάς ξανά για το 28-31, ο Βάσσης με μια βολή το 29-31, οι Ζούμπος και Καταραχιάς έκαναν το 29-35, ο Σταμπολτζής το 31-35, ο Κρητικός από κοντά το 31-37, ο Σταματίου το 33-37 από μέση απόσταση και ο Καταραχιάς με ένα τρίποντο και μια βολή το 33-41, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Σουβλέηκερς να μπαίνουν δυνατά και τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Οι Ξηρουχάκης και Σταμπολτζής με σερί 7-0 μείωσαν στον πόντο (40-41), ο Ζούμπος απάντησε για το 40-43, νέο σερί 7-0 από Σταματίου και Κωστή για το 47-43, οι Μυλωνάς και Γιακουμής έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 47-48, ο Ξηρουχάκης το 49-48, ο Φλέγγας το 49-50 και οι Ξηρουχάκης και Μοσχίδης στα 0,4’’ με βολές διαμόρφωσαν το τελικό 51-50.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Νίκος Σταματίου, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μοσχίδης και Έξαρχος. Από τα Petralona, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μυλωνά και Καταραχιά.