23.5%
33.3%
30.4%
24.1%

Σε ένα μεγάλο ντέρμπι για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Rising, τα Σφυριά επικράτησαν των Airball B.C. με 57-54 και τους έπιασαν στη βαθμολογία με ρεκόρ 6-4. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα, με τους Airball να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου, όπου έφτασαν στο +10 (33-43). Από έκεινο το σημείο κι έπειτα, τα Σφυριά αντέδρασαν και ισοφάρισαν το παιχνίδ στην τελευταία περίοδο. Με δύο λεπτά να απομένουν οι Airball προηγήθηκαν με 48-54, όμως οι παίκτες των Σφυριών δεν παράτησαν το παιχνίδι και κυριάρχησαν τρέχοντας ένα σερί 9-0, χάρη στις καλύτερες επιλογές τους στα κρίσιμα σημεία και στην ευστοχία τους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν τον πρώτο γύρο στο 6-4 στη βαθμολογία του Α’ Ομίλου της Rising.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Κυρούδης άνοιξε το σκορ (0-2), ο Σταματίου με δύο δίποντα σημείωσε το 4-2, ο Θεοχάρης με τρίποντο έκανε το 4-5, ο Καραβάς από κοντά το 6-5, οι Θεοχάρης και Τσάκαλης πέτυχαν το 6-12, ο Σιαμαντάς με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε σε 11-12 και ο Καραγιάννης το 11-14 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Αρχικά, ο Πέτροβας Σ. με «καλάθι και φάουλ» ισοφάρισε σε 14-14, ο Κυρούδης σκόραρε για το 14-16, οι Πέτροβας Σ. και Κασσελάκης το 18-16, ο Κυρούδης με τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 18-19,  οι Πέτροβας Κ. και Σαμέρας έκαναν το 21-19, οι Θεοχάρης, Καραγιάννης και Μουμούρης το 21-25 ο Σταματίου με μια βολή το 22-25, ο Μουμούρης έκανε το 22-27, και οι Καραβάς και Μουμούρης με μια βολή έκαστος το 23-28 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με με τους Airball να παίρνουν μια διαφορά. Αρχικά, οι Τσάκαλης και Θεοχάρης πέτυχαν το 23-32, οι Πέτροβας Σ., Σιαμαντάς και Σταματίου μείωσαν σε 29-32, ο Πολυχρονόπουλος από κοντά πέτυχε το 29-34, ο Κασσελάκης το 31-34, οι Πολυχρονόπουλος και Μουμούρης το 31-39, ο Σιαμαντάς με μια βολή το 32-39, ο Μουμούρης το 32-41, ακόμα μια βολή από τον Σβεστονώφ για το 33-41, ο Κυρούδης πέτυχε το 33-43 και ο Γεωργιάδης έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 36-43, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τα Σφυριά να κυριαρχούν και να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε. Αρχικά, οι Σταματίου και Σιαμαντάς μείωσαν σε 41-43, ο Τσάκαλης με μια βολή πέτυχε το 41-44, οι Τσίτος και Σταματίου ισοφάρισαν σε 44-44, ο Τσάκαλης με τρίποντο σημείωσε το 44-47, οι Σταματίου και Γεωργιάδης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 48-47, αλλά οι Airball αντέδρασαν και με τους Μουμούρη και Καραγιάννη έκαναν το 48-54. Στα τελευταία λεπτά, όμως, τα Σφυριά έτρεξαν σερί 9-0 για το τελικό σκορ 57-54. Αρχικά, οι Γεωργιάδης με τρίποντο και Πέτροβας Σ. με «καλάθι και φάουλ» ισοφάρισαν σε 54-54 στο τελευταίο λεπτό, έπειτα οι Airball δεν κατάφεραν να σκοράρουν και στις επόμενες κατοχές οι Σβεστονώφ και Πέτροβας Σ. από τη γραμμή της φιλανθρωπίας διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Χρήστος Σταματίου, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Πέτροβας Σωτήρης, Σιαμαντάς και Κασσελάκης. Από τους Airball, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Θεοχάρη και Μπαλταδούρου.