13.0%
65.4%
30.4%
22.2%

Η Abla συνέχισε νικηφόρα την πολύ καλή της πορεία στη φετινή λίγκα, καθώς επικράτησε των Σφυριών με 47-57, σε ένα ματς όπου οι νικητές έχτισαν μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και την διαχειρίστηκαν άψογα ως το τέλος του παιχνιδιού. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Μακρής με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Σωτήρης Πέτροβας άνοιξε το σκορ στο ματς, οι Μακρής και Μουρμούρης απάντησαν με 0-5 για το 2-5, 5-5 με τρίποντο του Σβεστονώφ, 5-6 με μια βολή του Φλίγκου, 11-6 με 6-0 σερί οι Κωλέτσης, Σταματίου και Τσίτος, 11-8 από τον Σέμπογλου, 13-8 ο Κωνσταντίνος Πέτροβας και μια βολή από τον Φλίγκο και τρεις από τον Μουρμούρη για το τελικό 13-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σέμπογλου έβαλε καλάθι για το 13-14, 15-14 από τον Κωλέτση, 15-22 με 0-8 σερί οι Φλίγκος και Ορνεράκης, 17-22 ξανά με καλάθι του Κωλέτση, 17-24 με απάντηση του Σέμπογλου, 19-24 με δύο βολές του Σωτήρη Πέτροβα, 19-29 με 0-5 των Κατσάτσου και Μακρή και καλάθι του Καραβά για το τελικό 21-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σέμπογλου έγραψε το 21-32, 22-32 με μια βολή του Σωτήρη Πέτροβα, 22-35 με μια βολή του Μουρμούρη και ένα καλάθι του Ορνεράκη, 25-35 ο Σβεστονώφ, 25-41 με τους Σωτηρόπουλο, Κατσάτσο και Μουρμούρη να βάζουν από ένα καλάθι, 27-41 ο Πέτροβας, 27-42 με βολή του Φλίγκου και απάντηση του Σβεστονώφ με τον ίδιο τρόπο για το τελικό 28-42 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Μακρής έβαλε γκολ φάουλ και ανέβασε σε 28-45, 30-45 από τον Κώστα Πέτροβα, 30-48 με νέο γκολ φάουλ του Μακρή 36-48 με δύο καλάθια του Κουρή και ένα του Σταματίου, 36-50 με βολές του Σέμπογλου, 40-50 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σωτήρη Πέτροβα, 40-52 με καλάθι του Μακρή, 45-52 με 5-0 των Σταματίου και Τσίτου, 45-53 με βολή του Μουρμούρη, 46-53 ο Τσίτος, 46-56 με πόντους του Σέμπογλου, 47-56 ο Τσίτος και βολή του Σέμπογλου για το τελικό 47-57 του αγώνα

Για την Abla, πέρα από τον Μακρή, πολύ καλό ματς έκανε και ο Σέμπογλου με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τα Σφυριά σε καλό βράδυ βρέθηκε ο Σωτήρης Πέτροβας με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.