31.3%
50.0%
45.7%
13.8%

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι μεταξύ των 2 ομάδων, οι Firehawks ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν μια τρομερα δύσκολη νίκη απέναντι στα Σφυριά με το τελικό 62-64 να σκιαγραφεί πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση, με τα Σφυριά να ξεφεύγουν με 10 πόντους, 2:30 λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί, οι παίκτες του coach Ζαπαντιώτη, κατάφεραν να κάνουν μια ονειρική ανατροπή και με ένα 0-12 στο τέλος πήραν τη νίκη αλλά και την πρόκριση στους 16 της 4ης τη τάξει κατηγορίας του φετινού Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πέτροβα να ευστοχεί σε βολή και να κάνει το αρχικό 1-0, ο Κεαλόγλου με δίποντο θα βάλει την ομάδα του στο ματς για το 1-2, ενώ 5 πόντοι του Κοτσαμπά και τρίποντο του Κωλέτση, θα δώσουν εκ νέου το προβάδισα στα Σφυριά, με το σκορ στο 9-2. Εκεί, ο Κεαλόγλου ξανά με δίποντο θα μειώσει στο 9-4, ο Κοτσαμπάς θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 11-4, με τον Μητρόπουλο να ευστοχεί και αυτός σε δίποντο, γράφοντας το 11-6 στο ματς. Το πρώτο δεάλεπτο, θα σφραγίσει με εύστοχο δίποντο ο Καραβάς για τα Σφυριά, κάνοντας το 13-6 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Σφυριά θα ανοίξουν σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά με 2 δίποντα των Μαμάκο και Κασσελάκη για το 17-6, όμως ένα σερί 2-11 των Firehawks, θα μειώσει το ματς στους 2 και το 17-15. Ένα δίποντο του Κοτσαμπά θα διαμορφώσει το 19-15 των Σφυριών, ο Μητρόπουλος με δικό του καλάθι θα γράψει το 19-17, ενώ ο Πέτροβας με δίποντο απάντηση θα κάνει το 21-17 για την ομάδα του. Στη συνέχεια, οι Firehawks θα τρέξουν ένα ακόμα σερί (1-6) για να περάσουν μπροστά μετά από αρκετή ώρα για το 22-23, ο Κοκόρας με τρίποντο θα επαναφέρει το προβάδισμα στα Σφυριά που θα κάνουν το 25-23, ενώ ο Πολυχρονόπουλος και ο Ακσεχέρογλου, βάζοντας 2 καλάθια θα κάνουν το 25-27 του ματς. Το πρώτο ημίχρνο θα σφραγίσει με δίποντο ο Κοτσαμπάς, για να φέρει και το ματς στα ίσα στο 27-27.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κεαλόγλου με 2 δίποντα θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του coach Ζαπαντιώτη για το 27-31, ο Κοτσαμπάς θα μειώσει με δικό του δίποντο στο 29-31, ενώ ο Πολυχρονόπουλος με δύσκολο τρόπο, θα κάνει το 29-33 του ματς. Στη συνέχεια, τα Σφυριά θα περάσουν μπροστά με 2 δίποντα των Κωλέτση και Καραβά αλλά και τρίποντο του πρώτου για το 36-33, ο Κεαλόγλου μείωσε με δίποντο στον πόντο και το 36-35, ενώ 2/2 βολές του Κοτσαμπά, άνοιξαν την διαφορά ξανά στους 3 για τα Σφυριά, με το σκορ στο 38-35. Εκεί, μία βολή του Δημητρακόπουλου θα μειώσει στο 38-36, όμως τα Σφυριά, με 3 συνεχόμενα δίποντα των Καραβά, Κωλέτση και Κοτσαμπά για να γράψουν το 44-36 του παιχνιδιού. Με 2/2 βολές του Κεαλόγλου, η διαφορά θα πέσει στους 6 πόντους για το 44-38, ενώ ένα τρίποντο του Κωλέτση, θα γράψει το 47-38 για τα Σφυριά. Με βολή του Κεαλόγλου, οι Firehawks θα ροκανίσουν το ματς στο 47-39, ο Κωλέτσης με δύσκολο καλάθι έκανε το 49-39, με τον Μητρόπουλο αυτή τη φορά να μειώνει με 2 δικές του βολές για το 49-41 της αναμέτρησης. Το 3ο δεκάλεπτο κατάφερε να σφραγίσει με γκολ-φάουλ ο Καραβάς, για να σφραγίσει την περίοδο στο 52-41 των Σφυριών.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Firehawks θα μειώσουν με τρίποντο του Πολυχρονόπουλου και δίποντο του Κεαλόγλου για το 52-46, τα Σφυριά με ένα γρήγορο 6-0 από τους Κωλέτση, Κοτσαμπά και Πέτροβα θα στείλουν το παιχνίδι στους 12 πόντους για το 58-46, ενώ ο Ακσεχέρογλου και ο Πολυχρονόπουλος με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, θα μειώσουν στους 7 πόντους και το 58-51 του ματς. Με ένα μικρό σερί 4-1 από τα Σφυριά, το ματς θα πάει στο 62-52, όμως, οι Firehawks θα καταφέρουν να φέρουν το ματς στα ίσα με ένα σερί 0-10 από 5 πόντους του Κεαλόγλου, 3 του Ακσεχέρογλου και 2 του Προύτζα για το 62-62, με 13 δεύτερα για τη λήξη. Στα τελευταία αυτά δευτερόλεπτα, τα Σφυριά δεν κατάφεραν να βρουν σουτ, ο Ακσεχέρογλου έκλεψε και ο Μητρόπουλος χάρισε στην εκπνοή τη νίκη στους Firehawks.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Δημήτρης Ακσεχέρογλου ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κεαλόγλου και Πολυχρονόπουλος, ενώ από τα Σφυριά ξεχώρισαν οι Κοτσαμπάς και Καραβάς.