30.0%
28.6%
33.3%
28.6%

Η αναμέτρηση των Σφυριών ενάντια στους Lasson εμπεριείχε 2 πρόσωπα, αφού ενώ όλα στην αρχή έδειχναν Lasson, τα Σφυριά δεν τους άφησαν ποτέ σε ησυχία. Μπορεί να κυνηγούσαν από την αρχή, όμως με ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο και συνολικά 2ο ημίχρονο πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές και κατέληξαν να πάρουν το ροζ φύλλο με το τελικό 59-46.

Τον πίνακα του σκορ θα ανοίξει ο Τσουπαρόπουλος με ένα δύσκολο τρίποντο, για να απαντήσουν άμεσα οι Κοτσαμπάς και Πέτροβας. Ο tσουπαρόπουλος ξανά για 3, μετά από πολύωρη αστοχία και για τις 2 ομάδες. Την σκυτάλη θα πάρει ο Κοντονάτσιος και με 4 δικούς του κάνει το 4-10.τα Σφυριά εύστοχοι στο υπόλοιπο δεκάλεπτο, μονάχα με 2 βολές, ενώ αντίθετα οι  Lasson θα σταματήσουν στους 19 πόντους, για το τελικό 6-19.

Τα Σφυριά θα μπουν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στην δεύτερη περίοδο και με άμυνα από ατσάλι θα τρέξουν ένα 8-0 σερί. Μετά από πολύ ώρα το πρώτο εύστοχο σουτ των Lasson από τα χέρια του Κοντονάτσιου, για το καινούργιο σερί από τα Σφυριά, αυτή την φορά 6-0 (20-22). Το ημίχρονο, παρά τις αξιότιμες προσπάθειες των Σφυριών θα λήξει με ένα δυναμικό 11-2 υπέρ των Lasson, για το τελικό του ημιχρόνου 22-33.

Τα Σφυριά για ακόμη ένα δεκάλεπτο θα μπουν πιο συγκεντρωμένοι και θα τρέξουν ξανά ένα σερί 6-0 (28-33). Σκαρμέας και Καραμπάς για τους Lasson, όμως τα Σφυριά δείχνουν αποφασισμένοι πως το παιχνίδι θα γυρίσει υπέρ τους. Πέτροβας και Κοτσαμπάς λοιπόν θα γράψουν ένα εκκωφαντικό 10-2, που φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (38-38). Ό,τι πάλευαν επί πολλή ώρα τα Σφυριά, το κατάφεραν επιτέλους μετά από τρίποντο του Κοτσαμπά από την κορυφή σχεδόν ένα λεπτό πριν την λήξη του δεκαλέπτου, για το τελικό 41-38.

Σφυριά βγαλμένοι από την Καλιφόρνια, θυμίζουν λίγο από Warriors και ξεκινούν την τέταρτη περίοδο με ακόμη ένα σερί, το οποίο ανοίγει κι άλλο την διαφορά και την πάει μέχρι και τους πόντους. Το σερί θα λάβει τέλος από εύστοχο του Σκαρμέα, που θα βρει βοήθεια στο σκορ τον Κοντονάτσιο(3π), κάτι που φέρνει πλέον την διαφορά στους 10 (55-45). Ο χρόνος αντίπαλος των Lasson που προσπάθησαν στο τέλος, όμως τελικά γνώρισαν την ήττα με 59-46.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κοτσαμπάς Βαγγέλης ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 25 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκε κι ο Φράγκος Νίκος ενώ από τους Lasson B.C. ξεχώρισε η προσπάθεια των Σκαρμέα Κώστα και Καραμπά Φώτη.