21.4%
70.6%
41.9%
15.0%

Ασταμάτητοι για ακόμη μια εβδομάδα οι Los Mambas, καθώς επικράτησαν με 48-57 των Σφυριών για την 7η αγωνιστική της Rising. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Mambas, όμως, να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του coach Βουτυρά εμφανίστηκε ακόμη πιο προσηλωμένη στο στόχο της και αύξησε τη διαφορά κατά διαστήματα, με τα Σφυριά να έχουν απαντήσεις μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Mambas κυριάρχησαν, αύξησαν τη διαφορά και έφτασαν σε αυτή τη νίκη με την οποία ανέβηκαν στο 6-0 στη βαθμολογία του δευτέρου ομίλου της Rising, με τα Σφυριά να πέφτουν στο 1-6.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Ο Καραμήτρος με δύο δίποντα άνοιξε το σκορ (0-4), ο Μαμάκος σκόραρε από κοντά για το 2-4, ο Καραμήτρος με «καλάθι και φάουλ» πέτυχε το 2-7, ξανά ο Μαμάκος για το 4-7 και ο Κουμούτσης με μια βολή το 4-8 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Τα Σφυριά με δύο τρίποντα από Γεωργιάδη και Νταλάκα πήραν το προβάδισμα με 10-8, οι Λούβαρης και Καπερώνης έκαναν το 10-12, ο Μαμάκος από μέση απόσταση ισοφάρισε σε 12-12, ο Καπερώνης ξανά για το 12-14, ο Νταλάκας πέτυχε νέο τρίποντο για το 15-14, ο Σιγάλας απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 15-17, ο Τσούκας έκανε το 17-17 και ο Μπούλης με τρίποντο το 17-20 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Mambas παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα. Οι Λούβαρης και Καραμήτρος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 17-26, τα Σφυριά αντέδρασαν άμεσα και με τρία σερί τρίποντα από Κωνσταντινόπουλο και Γεωργιάδη ισοφάρισαν σε 26-26, οι Μπούλης και Λούβαρης έκαναν το 26-31, ο Φράγκος το 28-31, ο Λούβαρης με 6 προσωπικούς πόντους το 28-37 και ο Κωνσταντινόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 31-37, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Mambas να αυξάνουν τη διαφορά και να παίρνουν τη νίκη. Ο Τσούκας από κοντά μείωσε σε 33-37, ο Κόης με μια βολή το 33-38, οι Φράγκος και Μαμάκος έκαναν το 36-38, οι Κουμούτσης και Καραμήτρος πέτυχαν το 36-42, ο Γεωργιάδης πέτυχε τρίποντο-ανάσα για το 39-42, οι Κουμούτσης και Καραμήτρος αύξησαν τη διαφορά στο +10 (39-49), οι Κωνσταντινόπουλος, Μαμάκος αντέδρασαν και μείωσαν σε 42-49, ο Λούβαρης με δύο δίποντα έκανε το 42-53, οι Κωνσταντινόπουλος και Σαμέρας το 46-53, ο Λούβαρης με 2/2 βολές το 46-55, με τον ίδιο τρόπο ο Γεωργιάδης το 48-55 και ακόμη δύο βολές του Λούβαρη για το τελικό σκορ της αναμέτρησης 48-57.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Κομνηνός Λούβαρης, οποίος γέμισε τη στατιστική του με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καραμήτρος και Ζουγανέλης. Από τα Σφυριά, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Γεωργιάδη και Κωνσταντινόπουλου.