13.3%
80.0%
25.9%
23.1%

Ματς-απόλαυση εκτυλίχθηκε ανάμεσα σε Σφυριά και Πετράλωνα, με τα πρώτα να φεύγουν με το πολυπόθητο ροζ φύλλο και το 46-40 από το κλειστό της Ριζούπολης. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι και τα τελευταία λεπτά, όπου όμως κάπου εκεί τα Σφυριά έκαναν την υπέρβαση και κατάφεραν να ξεφύγουν μπροστά, μην αφήνοντας παράλληλα τα Πετράλωνα να σκοράρουν πάνω από 6 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και φτάνοντας εν τέλει στην επικράτηση.

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει με δύο βολές στου Σβεστονώφ και το 2-0, 2-5 οι Ζούμπος και Καταραχιάς Α., Σωτήρης Πέτροβας για το 4-5, Ζούμπος και 4-7, Σωτήρης Πέτροβας και 6-7, Αλέξανδρος Καταραχιάς και Ζούμπος με μια βολή και δυο τρίποντα για το 6-14, Κωλέτσης με γκολ φάουλ για το 9-14, ενώ το 9-16 θα γράψει ο Α. Καταραχιάς.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Πέτροβας Σ. και Μαμάκος θα σκοράρουν για το 14-16, Ντάκουρης για τρεις και 14-19, Μαμάκος και Καραβάς για το 19-όλα, 19-21 ο Α. Καταραχιάς, Κωλέτσης και Σ. Πέτροβας για το 23-21, Γιακουμής και 23-23, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με μια βολή του Νταλάκα για το 24-23.

Τρίτο δεκάλεπτο και 24-27 με Ζούμπο και Καταραχιά τα Πετράλωνα, ο Κωλέτσης μειώνει σε 26-27, Ντάκουρης για το 26-30, Σβεστονώφ απαντά με τρίποντο για το 29-30, 29-32 ο Γιακουμής, Κ. Πέτροβας για το 31-32, ενώ το 31-34 θα κάνει ξανά ο Γιακουμής.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιακουμής θα σκοράρει για να κάνει το 31-36, σερί 6-0 των Σφυριών με Σβεστονώφ, Μαμάκο και Σ. Πέτροβα για το 37-36, Α. Καταραχιάς για το 37-39 με τρίποντο, 3 πόντοι Πέτροβα για το 40-37, ισοφαρίζει σε 40-40 ο Ζούμπος, ενώ τα Σφυριά θα κλείσουν το παιχνίδι με ένα 6-0 και σκόρερ τους Κωλέτση και Σβεστονώφ για το τελικό 46-40.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκαν οι Σωτήρης Πέτροβας και Σβεστονώφ, σημειώνοντας έκαστος 14 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Από τα Σφυριά ξεχώρισε επιπλέον ο Μαμάκος, ενώ από τους Petralona B.C. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Καταραχιάς Α. και ο Φλέγγας.