12.5%
44.4%
27.7%
0.0%

Πολύ σημαντική νίκη των Pick ‘n’ Troll απέναντι στα Σφυριά, σε μία αναμέτρηση που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο και για τις 2 ομάδες, κατάφεραν επιτέλους μετά την ανάπαυλα να ανεβάσουν στροφές και να βρουν ρυθμό, πηγαίνοντας χέρι χέρι μέχρι το τέλος του αγώνα. Καθοριστικότατο το καλάθι του Γαλατιανού, που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του δευτερόλεπτα πριν την λήξη και τελικά οι Pick ‘n ‘ Troll θα φύγουν με το ροζ φύλλο με 32-34.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τους χειρότερους οιωνούς ιδίως για τα Σφυριά που στα 10 πρώτα αγωνιστικά λεπτά έμειναν χωρίς πόντο! Οι Pick ‘n’ Troll δεν έκαναν κάτι το σπουδαίο, βρήκαν σκορ ωστόσο από τους Γρηγορίου και Παγάνη και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το 0-7.

Σε αντίθεση με το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού, το δεύτερο δεκάλεπτο είδε σκορ από τα Σφυριά, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που έγραψαν μόλις 2 πόντους από τον Γρηγορίου. Ο φανταστικός Κοτσαμπάς για τα Σφυριά ήταν εκείνος που έδωσε ώθηση στην ομάδα του να πάρει επιτέλους μπρος στο σκοράρισμα, ενώ βοήθησε κι ο Σταματίου. Τελικό ημιχρόνου13-9.

Και οι δύο μεριές αποφάσισαν επιτέλους να ξυπνήσουν και να χαρίσουν πλούσιο θέαμα στην τρίτη περίοδο, χαρακτηριστικό πως σκόραραν περισσότερους πόντους σε ένα δεκάλεπτο απ’ ότι σε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Αρκετές οι εναλλαγές στο σκοράρισμα, αρκετοί οι πρωταγωνιστές και οι δύο ομάδες θα κλείσουν στο 22-23.

Οι Troll θα πάρουν ένα προβάδισμα περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου της τάξης των 5 πόντων, με σκόρερ τους Γρηγορίου, Παγάνη και Γαλατιανό (24-29). Τα Σφυριά θα μειώσουν γρήγορα και μάλιστα θα προσπεράσουν με τους Κοτσαμπά και Ζήση (31-30). Ένα κλέψιμο του Παγάνη, σε συνδυασμό με το αντιαθλητικό φάουλ που έγινε στην ίδια φάση από τον Σταματίου, θα δώσουν στους Pick ‘n’ Troll ξανά το πάνω χέρι. 31-33 λοιπόν μετά το εύστοχο καλάθι του Γαλατιανού στην ίδια φάση. Τα Σφυριά είχαν την δυνατότητα να κλέψουν το παιχνίδι στο buzzer, αστόχησαν όμως και το παιχνίδι έληξε στο 32-34.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γαλατιανός Νίκος ο οποίος σημείωσε 5 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 13 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 9 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κάτσας Σταμάτης και Γαβριήλ Γιάννης, ενώ από τους Σφυριά ξεχώρισαν οι Κοτσαμπάς Βαγγέλης και Ζήσης Γιάννης.