17.2%
40.0%
28.9%
0.0%

Μετά την διακοπή του πρωταθλήματος τα Σφυριά φάνηκαν πιο έτοιμοι και μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα. Ήταν πιο εύστοχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και έτσι κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη για το 2022 με 40-32 κόντρα στους Tsatsoi Kings, οι οποίοι το “πάλεψαν” κυρίως στην τρίτη περίοδο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. MVP του αγώνα ο Σπύρος Κωνσταντινόπουλος με 14 πόντους 6 ριμπάουντ 6 ασσίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κωνσταντινόπουλος άνοιξε το σκορ με τρίποντο 3-0, για να απαντήσουν οι Τsatsoi Kings με δίποντο του Ασημάκη για το 3-2. 6-2 τα Σφυριά ξανά με τρίποντο Κωνσταντινόπουλου, για να μειώσει με βολές ο Πελεκούδας σε 6-4, 4-0 σερί για τα Σφυριά με Τσίτο και Κωλέτση για το 10-4 για να έρθει ο Πελεκούδας να κάνει το 10-6 για το κλείσιμο της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κωλέτσης θα είναι αυτός που θα πετύχει το πρώτο καλάθι για τα Σφύρια 12-6, για να ξαναμειώσει ο Πελεκούδας 12-8 και στη συνέχεια ο Χατζηκυριάκος 12-10. 9-0 σερί όμως για τα Σφυριά με τον Κωνσταντινόπουλο να πετυχαίνει άλλο ένα τρίποντο κάνοντας το 15-10 και Κωλέτσης, Κωνσταντινόπουλος και Πέτροβας για το 21-10 του ημιχρόνου.

Στη τρίτη πλέον περίοδο οι Tsatsoi Kings θα μπουν πιο αποφασισμένοι και με 9-0 σερί, αυτή την φορά υπέρ τους, με τα καλάθια των Σπυράτου, Κλούρα, Ασημάκη και Πελεκούδα θα μειώσουν στο καλάθι 21-19. Ανάσα για τα Σφυριά με καλάθι του Πέτροβα 23-19 αλλά με ένα ακόμα σερί οι Ροζ θα περάσουν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 23-24, για να έρθει ξανά ο Πέτροβας και να διαμορφώσει το 25-24 για το κλείσιμο της περιόδου.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο Τσίτος και Κωλέτσης θα πετύχουν από ένα καλάθι για το 29-24 και στη συνέχεια με τρίποντο του δεύτερου η διαφορά θα πάει στους οχτώ 32-24. Πελεκούδας πετυχαίνει ένα ακόμα καλάθι για τους Tsatsoi Kings 32-26, αλλά ο Τσίτος με τρεις συνεχόμενους πόντους θα μεγαλώσει την διαφορά και θα κάνει το 35-26 υπέρ των Σφυριών. 35-28 από καλάθι του Πελεκούδα όμως η διαφορά θα ξανά αγγίξει διψήφιο με τρίποντο του Κωνσταντινόπουλου 38-28. Δύο βολές του Χατηκυριάκου θα κάνουν το 38-30, Κωλέτσης 40-30 και Σπυράτος θα πετύχει το τελευταίο καλάθι του αγώνα για το τελικό 40-32.