37.5%
36.4%
40.7%
10.5%

Μεγάλη νίκη με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν τα Σφυριά κόντρα στους Κένταυρους με 54-56. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Καραβάς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και μια τάπα.

Στην πρώτη περίοδο οι Κένταυροι μπήκαν πολύ δυνατά, όμως κατά τη διάρκεια της χαλαρωσαν και οι συμπαίχτες του Σαμέρα βρήκαν ευκαιρία να μπουν στο ματς. Καλλέργης και Κάκαρης ξεκίνησαν με 6-0, για να απαντήσουν τα Σφυριά με 0-7 από Καραβά και Σιαμαντά για τι 6-7. Κάκαρης και Δρόσης έκαναν άλλο ένα μικρό 5-0 και πήραν προβάδισμα με 11-7, όμως οι Καραβάς και Μπακόλας ισοφάρισαν σε 11-11. Κάκαρης και Κριτούλης πήγαν τους Κένταυρους στο +3 για 14-11, με τον Καραβά να μειώνει στον πόντο 14-13 και τον Κάκαρη να βάζει άλλους δύο πόντους για το 16-13. Το τελικό 16-15 της περιόδου το σημείωσε ο Καραβάς.

Στη δεύτερη περίοδο οι Κένταυροι ήταν πολύ πιο ανεβασμένοι αμυντικά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να καταφέρουν να χτισουν διαφορά. Με 10-0 από Κριτούλη, Κάκαρη, Βοτσαρη και Ρέντα για το 26-15, με τον Μακρή να βάζει μια βολή και να μειώνει σε 26-16. Ο Καλλέργης ανέβασε στους 12(28-16), ο Μπακόλας απάντησε με 0-4 για το 28-21 και ο Κάκαρης σημείωσε το τελικό 30-21 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο το ματς ήταν σχεδόν ισόπαλο, όμως αυτό ήταν κάτι που συμφερε τους Κένταυρους που είχα ήδη χτίσει ένα προβάδισμα. Τσίτος και Καραβάς μειωσαν σε 30-24, ο Δρόσης έβαλε μια βολή για το 31-24 και ο Μακρής μείωσε σε 31-27 με τρίποντο. Ένα 6-0 από Κάκαρη και Βότσαρη για να πάει ξανά στους 10 η διαφορά (37-27). Άλλο ένα τρίποντο για τα Σφυριά (37-30), με τον Βότσαρη να βάζει ένα καλάθι και να ανεβάζει σε 39-30. Τρίποντο ξανά τα Σφυριά, με τον Γεωργιάδη αυτή τη φορά, για το 39-33, ο Κάκαρης έβαλε μια βολή για το 40-33 και ο Γεωργιάδης έβαλε αλλο ένα τρίποντο για το 40-36. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Κένταυροι έτρεξαν ένα 6-0 με τους Κορδαλή, Ρέντα και Κάκαρη για το τελικό 46-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε επική εμφάνιση από τα Σφυριά που τα έπαιξαν όλα για όλα και ενώ βρέθηκαν στο – 12 κατάφεραν στο τέλος με δύο τρίποντα του Γεωργιάδη να πάρουν τη νίκη. Ο Ρέντας σημείωσε το 48-36, με τα Σφυριά να απαντούν με τους Μπακόλα και Σαμέρα για το 48-41. Ο Βότσαρης έβαλε ένα καλάθι για το 50-41 και απάντησε με 0-5 ο Καραβάς για το 50-46. Ο Κάκαρης σημείωσε το 52-46 5.55 πριν τη λήξη, για να τρέξουν ένα 0-7 με τους Μπακόλα, Τσίτο και Γεωργιάδη με τα Σφυριά να παίρνουν προβάδισμα με 52-53 2.43 πριν τη λήξη. Ο Δρόσης πήρε πάνω του την επόμενη επίθεση και έβαλε ξανά μπροστά τους Κένταυρους με 54-53 με 2.23 να μένουν. Στην επόμενη επίθεση τα Σφυριά έκαναν άστοχη επίθεση, ο Δρόσης πήρε ριμπάουντ, όμως στη συνέχεια οι Κένταυροι έκαναν επιθετικό φάουλ με 1.48 να μένει. Στην επόμενη επίθεση ο Γεωργιάδης ευστοχησε σε ένα τρίποντο και έγραψε το 54-56 με 1.32 να μένει. Άστοχη η επόμενη επίθεση των Κένταυρων, αλλά άστοχη και των Σφυριών με 1.01. Στην επόμενη επίθεση οι Κένταυροι έκαναν λάθος, ο Μακρής έκλεψε και πήγε για βολές με 40″ να μένουν. Έχασε και τις δύο και στη συνέχεια οι Κένταυροι έχασαν ένα σουτ για δύο, πήραν επιθετικό ριμπάουντ, όμως αστοχησαν και στο τρίποντο που επιχειρησαν. Ξανά 0/2 βολές για τα Σφυριά μετά από ένα γρήγορο φάουλ των Κένταυρων με 17″ να μενούν. Τα Σφυριά είχαν ακόμη να δώσουν δύο φάουλ, όπως και έκαναν, αφήνοντας έτσι 5″ για τους Κένταυρους. Ο Δρόσης καλεί time out, στο οποίο οι Κένταυροι επιλέγουν να πάνε σε τρίποντο, το οποίο είναι αστοχο και έτσι το ροζ φύλλο πάει στα Σφυριά.

Πέρα από τον Καραβά, ματσάρα έκαναν και οι Μπακόλας και Γεωργιάδης για τα Σφυριά. Για τους Κένταυρους ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Κάκαρης.