30.6%
20.0%
44.4%
14.3%

Τα Σφυριά έκαναν κακό ξεκίνημα κόντρα στους Halia Mavericks, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ζεστάθηκαν, έδωσαν τον δικό τους ρυθμό και έφτασα στην άνετη νίκη με 60-44. MVP του αγώνα ήταν ο Σπύρος Κωνσταντινόπουλος με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks ξεκίνησαν δυνατά με δύο καλάθια, πήραν μια μικρή διαφορά και έδειξαν να είναι σε καλή μέρα. Ο Μέξης ξεκίνησε το ματς με 0-4, 2-4 ο Κωνσταντινόπουλος, 2-10 οι Γουναρίδης και Προύντζος, 5-10 ο Πέτροβας με μια βολή και ένα καλάθι και 5-13 με τρίποντο ο Αγγελωνίτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σενάριο έμεινε ίδιο, αλλά οι δύο ομάδες άλλαξαν ρόλους. Αυτήν τη φορά οι Halia Mavericks είχαν δυσκολία στο σκοράρισμα, ενώ από την άλλη τα Σφυριά έβαζαν τα πάντα. Ο Μέξης έβαλε καλάθι για το 5-15, 10-15 οι Νταλάκας και Αναστασόπουλος, 10-18 ο Αγγελωνίτης, 13-0 σερί οι Κωνσταντινόπουλος, Σαρλάνης και Τσούκας για το 23-18, 23-19 ο Προύντζος με μια βολή και απάντηση με 5-0 από τον Κωνσταντινόπουλο για το τελικό 28-19 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Σφυριά συνέχισαν το ίδιο δυνατά, άνοιξαν κι άλλο την διαφορά τους και καθάρισαν ουσιαστικά τη νίκη από νωρίς. Ο Κωνσταντινόπουλος συνέχισε το σερί του προσθέτοντας ένα ακόμη τρίποντο για το 31-19, 31-20 ο Προύντζος, 33-20 ο Πέτροβας, 33-22 ο Μέξης, 38-22 οι Σαρλάνης και Κωνσταντινόπουλος, 38-26 οι Αλέξανδρος Αγγελωνίτης και Μέξης ξανά, 44-26 με ένα τρίποντο του Αναστασόπουλου και ένα του Κωνσταντινόπουλου, 44-30 από τους Μέξη και Γουναρίδη και 47-30 ο Κωνσταντινόπουλος για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τα Σφυριά στο +17.

Στην τελευταία περίοδο αρκετά χαλαρές πλέον και οι δύο ομάδες, έπαιζαν στο ρελαντί, με την διαφορά να μην ανεβαίνει, αλλά ούτε και να πέφτει. Αλέξανδρος Αγγελωνίτης και Μέξης μείωσαν σε 47-34, 49-34 ο Πέτροβας, 49-36 ο Γουναρίδης, 55-36 με 6 συνεχόμενους πόντους ο Πέτροβας, 55-38 ο Γουναρίδης ξανά, 58-38 ο Κωνσταντινόπουλος, 58-44 με 6-0 σερί οι Αλέξανδρος Αγγελωνίτης και Κληρονόμος και 60-44 ο Μέξης, σκορ με το οποίο τελείωσε το παιχνίδι.

Για τα Σφυριά, πέρα από τον Κωνσταντινόπουλο, καλή εμφάνιση έκανε και ο Πέτροβας. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισαν οι Μέξης, Αλέξανδρος Αγγελωνίτης και Γουναρίδης.