15.0%
42.9%
34.3%
16.1%

Το 7ο ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν πανηγύρισαν στο κλειστό του Στ. Βενέτης οι Halia Mavericks, αφού επικράτησαν με δυσκολία απέναντι στους πολύ μαχητικούς Τεμπελχανάδες με το τελικό 44-48 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Παρά το πολύ δυνατό ξεκίνημα των Halia Mavericks στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται με 13 πόντους στα μέσα του 2ου δεκάλεπτου, οι Τεμπελχανάδες δεν παράτησαν ποτέ το ματς, έτρεξαν κάποια σερί τα οποία τους επέτρεψαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν τη νίκη. Στα τελευταία 3 λεπτά του ματς, οι Τεμπελχανάδες μείωσαν στους 4 πόντους, όμως οι Halia Mavericks δεν άφησαν ποτέ το προβάδισμα, διαχειρίστηκαν πολύ καλά τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και έτσι έφτασαν στην δύσκολη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Halia Mavericks να μπαίνουν πιο ζεστοί στο ματς με 3 δίποντα του Τούντα, 2/2 βολές του Αγγελιδέλη και καλάθι του Τσαμούταλου στην αντίπαλη ρακέτα για το αρχικό 0-10, με τους Τεμπελχανάδες να μπαίνουν στο παιχνίδι με δίποντο από τον Κωνσταντίνου, μειώνοντάς το ματς στο 2-10. Εκεί, ο Τούντας, γρήγορα θα κάνει το 2-12 με σουτ μέσης απόστασης, ο Παπαδόπουλος θα μειώσει ξανά στους 8 με δίποντο στη ρακέτα για το 4-12, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Halia Mavericks με ένα μίνι σερί 2-6, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 6-18 στην περίοδο για την ομάδα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τεμπελχανάδες θα μειώσουν με δίποντο από τον Γεωργιακάκη σε 8-18, ο Κλιμαντήρης θα βρει σκορ για τους Halia Mavericks με σουτ πίσω από τα 6.75 για να διαμορφώσει το 8-21, με τους Τεμπελχανάδες να απαντούν και να μειώνουν με δίποντο του Κωνσταντίνου σε 10-21. Στη συνέχεια, ο Κλιμαντήρης με ένα πολύ δύσκολο δίποντο θα γράψει το 10-23, ο Γεωργιακάκης με εύστοχο ζευγάρι βολών θα μειώσει σε 12-23, με τον Κλιμαντήρη να απαντά με δική του βολή για το 12-24, ενώ οι Τεμπελχανάδες θα καταφέρουν να ρίξουν την διαφορά στους 6 πόντους, έπειτα από 4 συνεχόμενους πόντους του Κωνσταντίνου, τρίποντο του Μαμακή και 1 πόντο παθητικό από βολή του Αγγελιδέλη, κλείνοντας παράλληλα το ημίχρονο στο 19-25 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παπαδόπουλος με 2 δίποντα στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει ακόμα περισσότερο για το 23-25, ο Αγγελιδέλης με 2 συνεχόμενα τρίποντα θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 για το 23-31, με τους Τεμπελχανάδες να μειώνουν, έπειτα από 2 απανωτά δίποντα από τους Παπαδόπουλο και Λεμονιά στους 4 πόντους και στο 27-31 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Τούντας με δίποντο και ο Κλιμαντήρης με βολή θα κάνουν το 27-34, ανοίγοντας τη διαφορά στους 7 πόντους, όμως ο Λεμονιάς με τρίποντο στην εκπνοή, θα μειώσει τη διαφορά αυτή στους 4 μόλις πόντους, σφραγίζοντας με αυτόν τον τρόπο το 3ο δεκάλεπτο για το 30-34 υπέρ των Halia Mavericks.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αγγελωνίτης θα απαντήσει με δικό του τρίποντο για να πάει το ματς στους 7 με το σκορ στο 30-37, ο Λεπίτκας με δύσκολο δίποντο από τη γωνία θα μειώσει σε 32-37, ενώ ο Τούντας με δικό του καλάθι, θα γράψει το 32-39 στην αναμέτρηση. Εκεί, ο Κωνσταντινίδης θα βρει σκορ για τους Τεμπελχανάδες με εύστοχο τρίποντο για το 35-39, ο Αγγελιδέλης με δίποντο θα απαντήσει για το 35-41, ενώ ο Λεμονιάς με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει τη διαφορά ξανά στους 4 για το 37-41, όμως οι Halia Mavericks με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Κλιμαντήρη, έπειτα από 2/2 βολές και τρίποντο, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους, με 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, οι Τεμπελχανάδες με 2 δίποντα των Λεμονιά και Κωνσταντίνου αλλά και βολή του Παπαδόπουλου θα καταφέρουν να μειώσουν στους 4 πόντους για το 42-46, ο Τούντας με 2/4 βολές θα κάνει το 42-48, με τον Κωνσταντινίδη να απαντά με 2 δικές του βολές, απλά για να μειώσει στο τελικό 44-48.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράστηκε στα 2, αφού οι Τσαμούταλος και Τούντας έφτασαν αμφότεροι τους 16 βαθμούς στο ranking. Ο πρώτος σημείωσε 4 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, ενώ ο Τούντας έφτασε στους 16 πόντους, με 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Αγγελιδέλης, ενώ από τους Τεμπελχανάδες Β ξεχώρισαν οι Παπαδόπουλος και Λεμονιάς.