12.0%
28.6%
31.1%
17.9%

Οι Airball δεν κατάφεραν να κάμψουν την αήττητη πορεία των Τουβλέηκερς στο πρωτάθλημα, αφού οι δεύτεροι πήραν ακόμα ένα ροζ φύλλο, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Risisng League με το τελικό 58-47. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο 1ο δεκάλεπτο, όμως στην 2η περίοδο, οι Τουβλέηκερς κατάφεραν να ξεφύγουν. Η διαφορά άνοιξε μέχρι και τους 23 πόντους στο 45-22, με τους Airball να μειώνουν μέχρι και τους 11 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Τουβλέηκερς πλέον, κοιτούν μονάχα το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τους B.C. Abla, όπου οι 2 μοναδικές αήττητες ομάδες του ομίλου θα αναμετρηθούν στην αυλαία του πρώτου γύρου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Airball να μπαίνουν στο ματς με 2 σερί δίποντα των Θεοχάρη και Καραχρήστο, με τους Τουβλέηκερς να μπαίνουν στο ματς με 2/2 βολές του Κοσκέρα και 3 συνεχόμενα δίποντα του Ρίζα για το 8-4. Εκεί, οι Airball θα μειώσουν με καλάθι του Κυρούδη για το 8-6, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Καρμοίρης με ανάποδο lay up για το 10-6 των Τουβλέηκερς στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τουβλέηκερς από την γραμμή των βολών θα χτίσουν ένα σερί 8-4 και θα πάνε το ματς στο 18-10, με τον Χαραλαμπόπουλο να μειώνει με τρίποντο σε 18-13. Εκεί, οι Τουβλέηκερς θα ξεφύγουν με 4 διαδοχικά δίποντα των Ρίζα (2), Λειβαδά (1) και Λεμπούση (1) για το 26-13, ο Θεοχάρης θα μειώσει με δικό του δίποντο σε 26-15, ενώ ο Λεμπούσης και ο Κοσκέρας με 2 καλάθια θα διαμορφώσουν το 30-15 στο ματς. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει ο Μπαλταδούρος με όμορφο ανάποδο καλάθι στον αιφνιδιασμό, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-17.

Στην επιστροφή των παικτών στον αγωνιστικό χώρο, ο Τσάκαλης με δίποντο θα μειώσει σε 30-19, ο Καρμοίρης με 2 δίποντα και ο Μαρίνος με 2 τρίποντα θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για το 40-19, όμως ο Πολυχρονόπουλος έπειτα από μία πολύ όμορφη συνεργασία με τον Παπαδοπούλη θα κάνει το 40-21 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Αγκουριδάκης με καλάθι στη ρακέτα θα γράψει το 42-21, ο Θεοχάρης με βολή θα μειώσει στους 20 για το 42-22, ενώ ο Μαρίνος με βολή και ο Καρμοίρης με δίποντο θα κάνουν το 45-22 για τους Τουβλέηκερς. Το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Θεοχάρης με τρίποντο στη λήξη, μειώνοντας έτσι σε 45-25 το ματς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καραχρήστος με δίποντο, ο Τσάκαλης με τρίποντο και οι Πολυχρονόπουλος και Θεοχάρης με 3/4 βολές θα μειώσουν σε 45-33, ο Λειβαδάς με όμορφο σουτ θα κάνει το 47-33, ενώ ο Κυρούδης θα απαντήσει γρήγορα για το 47-35. Με ένα σερί 6-2, οι Τουβλέηκερς θα διαμορφώσουν το 53-37, με 5 πόντους του Τσάκαλη, οι Airball μείωσαν σε 53-42, όμωε ο Λεμπούσης με 2 δίποντα και ο Καρμοίρης με βολή θα γράψουν το 58-42. Το ματς θα σφραγίσει με τρίποντο του Θεοχάρη και δίποντο του Τσάκαλη για το τελικό 58-47.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιώργος Καρμοίρης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 15 πόντους με 14 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καρμοίρη από τους Τουβλέηκερς ξεχώρισε και ο Ρίζας, με τον Λεμπούση να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Airball σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Θεοχάρης και ο Τσάκαλης.