22.0%
61.5%
30.6%
31.6%

Ένα φοβερό ματς εκτυλίχθηκε στην Ριζούπολη, με τους Τουβλέηκερς να παίρνουν μια επική νίκη έναντι των Greek Freakase. Ενώ οι δεύτεροι φαίνονταν να ήταν πιο άνετοι στο παιχνίδι και να φτάνουν ακόμα και στο προβάδισμα των 15, οι Τουβλέηκερς δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα. Τα τρίποντα και τα κρίσιμα σουτ ήρθαν στο τέλος και συγκεκριμένα στο πολύ καλό 8-0 με το οποίο ξεκίνησαν την τελευταία περίοδο. Με το παιχνίδι στο 54-56, ο Κοσκέρας 9” πριν την λήξη θα κερδίσει γκολ φάουλ, από το οποίο θα πάρει το μέγιστο έμμεσο τρίποντο και θα κάνει το 57-56. Στην τελευταία επίθεση οι Freakase θα βρουν ένα δύσκολο σουτ, θα αστοχήσουν και κάπως έτσι το ροζ φύλλο θα καταλήξει στα χέρια των Τουβλέηκερς.

Το παιχνίδι ξεκινάει με Φωτόπουλο, Χαλκιά και Κουβάτση για το 0-7, τρίποντα Σταματόπουλου και Μαρίνου κάνουν το 6-7, Κουβάτσης, Κοροβέσης και Χαλκιάς για το 6-14, ενώ το 12-14 γράφουν οι Σπανίδης, Σταματόπουλος και Θεοδωρακόπουλος.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Μητρόπουλος για το 12-16, Θεοδωρακόπουλος και 14-16, 14-21 από τον Γ. Ηλιόπουλο, Θεοδωρακόπουλος ξανά και 16-21, 16-23 ο Πανταζίδης, Λειβαδάς με τρίποντο μειώνει στο 19-23, Γ. Ηλιόπουλος για το 19-25, Κοσκέρας, Χριστοδούλου με μια βολή έκαστος κάνουν το 21-25, 21-28 ο Χαλκιάς με τρίποντο, όσο ο Σπανίδης γράφει το 23-28 του ημιχρόνου.

Επιστροφή στο παρκέ με Κ. και Γ. Ηλιόπουλο για το 23-33, Νικολαίδης και 26-33, Κ. Ηλιόπουλος για το 26-36, Νικολαίδης και 29-35, Φωτόπουλος, Κ. και Ηλιόπουλος και Κουβάτσης σε ένα 0-9 σερί για το 29-44, δυο τρίποντα Μαρίνου για το 35-44, Μητρόπουλος για το 35-46, ενώ ο Θεοδωρακόπουλος με δυο βολές και ένα δίποντο κάνει το 39-46.

Τελευταία περίοδος και Θεοδωρακόπουλος, Νικολαίδης και Μαρίνος με ένα 8-0 σερί βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 47-46, 47-48 ο Κουβάτσης, Νικολαίδης και Θεοδωρακόπουλος για το 52-48, Γ. Ηλιόπουλος και Κουβάτσης κάνουν ένα 0-6 σερί για το 52-54, ισοφαρίζει ο Κοσκέρας στο 54-όλα, βολές Κουβάτη για το 54-56, ενώ με 9″ δεύτερα στο ρολόι να απομένουν, ο Κοσκέρας θα κερδίσει γκολ φάουλ, στο οποίο θα βάλει και την βολή για το 57-56. Το ματς έληξε έπειτα από την αστοχία των Greek Frekase στην τελευταία επίθεση, με τους Τουβλέηκερς να παίρνουν αυτήν την επική νίκη στον πόντο.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Θεοδωρακόπουλος, ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 23 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Νικολαίδης και Κοσκέρας, ενώ από τους Greek Freakase ξεχώρισε η προσπάθεια των Ηλιόπουλου και Κουβάτη.