19.0%
44.4%
26.2%
26.7%

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους το 2023 οι Τουβλέηκερς που επικράτησαν δύσκολα επί των Halia Mavericks, διατηρώντας έτσι το αήττητο τους από το πρώτο γύρο και παρέμειναν έτσι μόνοι πρώτοι στη κορυφή της βαθμολογίας. Αμφίρροπο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τα επιμέρους δεκάλεπτα να τελειώνουν στο 16-13 και 29-25 αντίστοιχα για τους Τουβλέηκερς. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι τελευταίοι άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα και έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς αλλά με ένα ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο οι Halia ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του ματς μέχρι και το τέλος όπου όμως ήταν άστοχοι στο σουτ της ισοφάρισης με τους Τουβλέηκερς να φεύγουν εν τέλει νικητές με 67-64.

Με 9-0 σερί των Τουβλέηκερς ξεκίνησε το ματς από καλάθια των Ρίζα, Κοσκέρα και Κουμουνδουρέα. Οι Halia αφυπνήστηκαν και απάντησαν με 0-6 σερί από Τσαμούταλο, Πασσαλή και Μαρκέτο μειώνοντας σε 9-6. Οι Λεμπούσης και Λειβαδάς έκαναν το 12-6, ο Αγγελιδέλης μείωσε σε 12-8, ο Λεμπούσης απάντησε για το 14-8, ο Τούντας έγραψε το 14-10 και το δεκάλεπτο έκλεισε με δίποντο του Λειβαδά (16-10) και τρίποντο του Αγγελιδέλη (16-13).

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Κοσκέρας έγραψε το 18-13, ο Κλιμαντήρης αμέσως μείωσε σε 18-15 και τότε Μαρίνος και Ρίζας με καλάθια τριών και δύο πόντων αντίστοιχα έκαναν το 23-15. Ο Κληρονόμος τότε με τρίποντο μείωσε σε 23-18, ο Κοσκέρας απάντησε για το 25-18 και τότε ο Τούντας και ο Κλιμαντήρης με προσωπικούς πόντους μείωσαν εκ νέου σε 25-23. Ο Κουμουνδουρέας κράτησε την ομάδα του μπροστά κάνοντας το 27-23, δύο βολές του Αγγελιδέλη μείωσαν σε 27-25 και ο Ρίζας έγραψε το 29-25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή της επανάληψης ο Λειβαδάς με δίποντο έκανε το 31-25, ο Αγγελιδέλης απάντησε άμεσα για το 31-27 και τότε οι Τουβλέηκερς με δύο βολές του Ρίζα και καλάθι του Κουμουνδουρέα άυξησαν το προβάδισμά τους στο 35-27. Ο Κληρονόμος με τρίποντο κράτησε τους Halia κάνοντας το 35-30 όμως οι Τουβλέηκερς ήταν ζεστοί και με καλάθια των Ρίζα και Κοσκέρα ξε΄φυγαν πάλι για το 39-30. Ο Αγγελιδέλης με ένα ακόμη δίποντο έκανε το 39-32 και κάπου εκεί οι Τουβλ πάτησαν κι άλλο γκάζι διανύοντας ένα σερί 5-0  με τους Κοσκέρα και Κουμουνδουρέα να κάνουν το 44-32. Ο Αγγελιδέλης με τρίποντο μείωσε σε 44-35. ο Κοσκέρας απάντησε για το 46-35, ο Αγγελιδέλης ξανά για το 46-37, η βολή του Ρίζα έκανε το 47-37, πάλι ο Αγγελιδέλης το 47-39 και το τρίποντο του Μαρίνου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 50-39.

Λειβαδάς και Λεμπούσης στις αρχές της 4ης περιόδου αύξησαν κι άλλο τη διαφορά για το 53-39.  όμως κάπου εκεί οι Τουβλέηκερς χαλάρωσαν και οι Halia Mavericks με 3 και 6 πόντους από Πασσαλή και Αγγελιδέλη αντίστοιχα μείωσαν σε 55-48. Αμέσως οι Τουβλέηκερς έλεγξαν ξανά το ματς με τους Ρίζα, Λεμπούση και Κουμουνδουρέα να κάνουν το 61-48 όμως ο Αγγελιδέλης το ελιχε πάρει προσωπικά και με 10 σερί πόντους μείωσε μόνος του το ματς στο 61-58. Κρίσιμο καλάθι του Ρίζα και 63-58, Αγγελιδέλης για τρεις και 63-61, οι Τουβλέηκερς ξαναβρήκαν λύση με τον Κουμουνδουρέα να κάνει το 65-61 και ο Αγγελδέλης με ένα ακόμη τρίποντ έκανε το 65-64. Στη συνέχεια οι βολές του Ρίζα έγραψαν το τελικό 67-64 αφού στη τελευταία επίθεση το σουτ της ισοφάρισης από τον Τούντα ήταν άστοχο και έτσι οι Τουβλέηκερς έφυγαν με το ροζ φύλλο.

MVP του αγώνα ο Γιώργος Κουμουνδουρέας με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ από μεριάς ηττημένων ξεχώρισε ο συγκινητικός Αναστάσης Αγγελιδέλης με μια συγκλονιστική εμφάνιση με 40 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 3 κλεψίματα.