20.9%
41.7%
30.2%
23.5%

Ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι έλαβε χώρα στο κλειστό γήπεδο της Καισαριανής ανάμεσα στους Τουβλέηκερς και τους Los Amigos, με τους πρώτους να είναι τελικοί νικητές με 58-49. Το ματς ήταν ντέρμπι για περίπου 35 λεπτά και καμία ομάδα δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά η ευστοχία των Τουβλέηκερς πίσω από τα 6,75, με κύριο εκφραστή τον συνήθη ύποπτο Νίκο Μαρίνο, και η συνολικά μεστή εμφάνιση του Μιχάλη Κοσκέρα έδωσαν στους “κίτρινους” ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο, με το οποίο έπιασαν τους Amigos στο 7-5 στη βαθμολογία.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξαν οι Βογιατζάκης, Χατζηθεοδώρου (0-4), ο Κοσκέρας ευστόχησε σε 2/2 βολές (2-4), ο Πάτρος από μέση απόσταση έκανε το 2-6, ακολούθησε ένα προσωπικό 8-0 σερί του Καρμοίρη για το 10-6 και οι Αναστασίου, Χατζηθεοδώρου και Βογιατζάκης απάντησαν με ίδιο σερί για το 10-14 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Τουβλέηκερς μπήκαν με σερί 10-0 με τους Σπανίδη, Μαρίνο, Κοσκέρα (20-14), ο Αναστασίου με τρίποντο έδωσε ανάσα στους Amigos για το 20-17, ο Καρμοίρης με ακόμη 2 βολές θα «γράψει» το 22-17, έπειτα ένα σερί των Χατζηθεοδώρου, Αναστασίου και Τεντόμα θα κάνει το 22-24, και ο Μαρίνος με το τρίτο προσωπικό του τρίποντο το 25-24 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ. Ο Πάτρος πέτυχε το 25-26, ακολούθησε 7-0 σερί από Μαρίνο, Κοσκέρα και Καρμοίρη για το 32-26, ίδιο σερί-απάντηση των Los-Amigos από τους Πάτρο, Χατζηθεοδώρου και Τεντόμα για το προβάδισμα με 32-33, ο Καρμοίρης σκόραρε ξανά για το 34-33, ο Τεντόμας πέτυχε μία βολή για το 34-34, ο Κοσκέρας έκανε το 36-34, οι Amigos πήραν το προβάδισμα με 36-40 με τρία δίποντα από Βογιατζάκη και Πάτρο, με τον Μαρίνο να μειώνει με νέο τρίποντο σε 39-40, σκορ με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Ο Πάτρος πέτυχε ακόμη ένα καλάθι για το 39-42, ακολούθησαν δύο απανωτά τρίποντα από Λειβαδά και Μαρίνο για το 45-42, ο Πάτρος μείωσε στον πόντο (45-44), ο Μαρίνος έβαλε ακόμα ένα μακρινό πίσω από τα 6,75 για το 48-44, ο Τεντόμας με μια βολή μείωσε σε 48-45, οι Μαρίνος και Κοσκέρας αύξησαν τη διαφορά για την ομάδα τους στο +8 (53-45), οι Τεντόμας και Βογιατζάκης μείωσαν σε 53-49 και οι Καρμοίρης, Κοσκέρας και Λειβαδάς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της αναμέτρησης 58-49.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Μιχάλης Κοσκέρας, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καρμοίρης και Λειβαδάς. Από τους Amigos, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Πάτρου και Χατζηθεοδώρου.