0%
50.0%
44.6%
30.0%

Έτοιμοι και με νέα συστήματα ενόψει playoffs οι Ακαδημίες Red-dicolo οι οποίοι έκαναν 2η σερί νίκη αυτή τη φορά απέναντι στους Τουβλέικερς. Βασικός πυλώνας της νίκης ο πλουραλισμός επιθετικά.

Ο Ζώης έβαλε τρίποντο για το 2-3, ωστόσο λίγο αργότερα το δίποντο του Καμινάρη και το τρίποντο του Μαρίνου έκαναν για τους Τουβλέικερς το 11-7. Οι Ακαδημίες Red-dicolo έτρεξαν ένα σερί 6-0  για το 11-13 με τον Μακρή να πασάρει ωραία στον Κατσιάπη στο διάστημα αυτό. Η ισοφάριση ήρθε μετά το ωραίο σουτ του Κεραμιδά. (15-15)

Ο Τριανταφύλλου πάσαρε ωραία στον Κατσιάπη για ένα δύσκολο καλάθι, ωστόσο το ίδιο ωραία πάσαρε ο Κεραμιδάς στον Θεοδωρακόπουλο για το 17-17.  Εκ νέου σερί 6-0 από τις Ακαδημίες με τον Κατσιάπη να σκοράρει με ταμπλό. Τρίποντο και -1 (24-25) δια χειρός Καμινάρη, το ίδιο όμως έκανε λίγο αργότερα ο  Αντωνίου. Το ημίχρονο έκλεισε 26-37 μετά από τρομερό σερί 9-0 με κορυφαίες φάσεις το jump shot του Μακρή και το ωραίο ποστ του Χαχάμη.

Ο Κεραμιδάς άνοιξε το δεκάλεπτο, ωστόσο ο Ζώης πάσαρε ωραία στον Κατσιάπη για το 28-43.  Μαρίνος και Αγγουριδάκης έκαναν το 32-43 πριν ο Ιορδανίδης σκοράρει από πάσα του Μακρή. Ο Κεραμιδάς έκανε ό,τι μπορούσε φτάνοντας το σκορ στο 37-47, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε 37-53 μετά από ωραία καλάθια όπως του Ζώη με ντράιβ στη λήξη της επίθεσης και -6 δευτερόλεπτα πριν το σφύριγμα- τον  αιφνιδιασμό του Ιορδανίδη(37-53).

Αμφίδρομα ωραίες συνεργασίες στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου για το 39-58. Ο Θεοδωρακόπουλος πάσαρε ωραία στον Αγγουριδάκη και ο Μακρής στον Ιορδανίδη. Οι Τουβλέικερς ξεκίνησαν τα τρίποντα με τον Καμινάρη να κάνει το 42-58. Άμεση απάντηση του Αντωνίου από τα 6,75. Ο Θεοδωρακόπουλος με δύο συνεχόμενα ντράιβ έκανε το 46-62. Ο Ζώης σκόραρε για το 51-68, ωστόσο οι αντίπαλοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 μέχρι τη λήξη(60-68) με δύο τρίποντα στο διάστημα αυτό από Αγγουριδάκη και Μαρίνο.

O Kατσιάπης έκανε double double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι συμπαίκτες του Ζώης, Αντωνίου, Χαχάμης ήταν επίσης διψήφιοι ενώ και ο τελευταίος έκανε double double. Από τους Τουβλέικερς ξεχώρισε ο Αγγουριδάκης με 12 πόντους και 18 ριμπάουντ!