27.3%
26.7%
30.8%
22.7%

Σε έναν πολύ ισορροπημένο τελικό οι Τουβλέικερς κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Κατσαπλιαϊκού και να πάρουν το τρόπαιο με 59-63! Το ματς ήταν κλειστό και στα 40 λεπτά του, καμία ομάδα δεν προηγήθηκε με πάνω από 5 πόντους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο μίλησε η εμπειρία και η ηρεμία των Τουβλέικερς, που τους χάρισε και το τρόπαιο. MVP του τελικού ο Χρήστος Μητσόπουλος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες.

Οι Τουβλέικερς κατάφεραν στην επανάληψη να ρίξουν το ρυθμό του αγώνα, κράτησαν άποντους τον Βανδώρο και τον Ραγκούση και τους Τζάνο, Παυλίδη στους 2 πόντους έκαστο, γεγονός που δυσκόλεψε πολύ την επίθεση του Κατσαπλιαϊκού. Παράλληλα, με τα έμπειρα χέρια του Κοσκέρα στην περιφέρεια και τους Ρίκο, Αγκουριδάκη, Μητσόπουλο Γ. να συνεπικουρούν τον Μητσόπουλο Χ., κατάφεραν να πάρουν το ματς παίρνοντας το προβάδισμα στο 45-46 και κρατώντας το ως το τέλος, παρότι οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσάτο να μπαίνει καυτός για το 4-0, με τον Μαρίνο να απαντά με τρίποντο. Ο Τσάτος με τον Ραγκούση σκόραραν για το 8-4 της ομάδας τους, αλλά ο Ρίκος με τον Μητσόπουλο Χ. ισοφάρισαν. Ξανά ισοπαλία από Τζάνο και Ρίκο στο 10-10, με τον Βανδώρο και τον Τσάτο να φέρνουν την ομάδα τους στο 15-10, για να φτάσει ο Τσάτος ήδη τους 8 πόντους. Ο Γιαννουλάκης με τον Μητσόπουλο Γ. απάντησαν για το 15-15, αλλά ο Καραμπίνος έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του, 20-15. Οι Τουβλέικερς με τον Κοσκέρα και τον Ρίκο μείωσαν στον πόντο, για να κλείσουν με προβάδισμα την περίοδο, 20-21 από τον Μητσόπουλο Γ..

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βανδώρος έβαλε μπροστά τον Κατσαπλιαϊκό, αλλά ο Λειβαδάς απάντησε με τρίποντο. Ισοφάριση από τον Τζάνο, δύο φορές στους 24 και τους 26 πόντους, με τον Μητσόπουλο Γ. να σκοράρει για το 26-30. Ξανά μαζί οι δυο ομάδες από τον Παυλίδη και τον Ραγκούση στο 31-30, με τον Μητσόπουλο Χ. να γράφει τρίποντο. Ισοφάριση και πάλι από τον Τζάνο στο 33-33, για να δώσει ξανά προβάδισμα στην ομάδα του ο Μητσόπουλος Γ.. Ο Ραγκούσης με τον Καραμπίνο σκόραραν για το 37-35, με τον Μητσόπουλο και τον Αγκουριδάκη να απαντούν με βολές. Καλάθι για τον Τζάνο που έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο στη ρακέτα, αλλά το τρίποντο του Αγκουριδάκη έκλεισε το πρώτο μέρος στο 39-40.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, ο Τσάτος μπήκε με καλάθι για το 41-40, με τις δυο ομάδες να μένουν αρκετή ώρα άποντες μετά το 41-41. Ο Καραμπίνος με τον Τσάτο έγραψαν το 45-41, αλλά ο Μητσόπουλος Γ. ήταν εκεί και με 4 πόντους συν ένα τρίποντο του Κοσκέρα έκλεισε το δεκάλεπτο στο 45-48 για τους Τουβλέικερς.

Στην 4η περίοδο ο Τζάνος μείωσε στον πόντο, με τον Μητσόπουλο Χ. να απαντά για το 47-51. Ο Τσάτος έκανε το 49-51, αλλά ο Αγκουριδάκης είχε κι άλλο τρίποντο στη φαρέτρα του, 49-54. Ο Καραμπίνος δεν τον άφησε καθόλου να χαρεί, άμεση απάντηση για το 52-54, με τον Παυλίδη να φέρνει με βολές λίγο μετά το ματς στον πόντο, 54-55. Ο Κοσκέρας έβαλε κι αυτός βολή και ο Μητσόπουλος Χ. με πολύ δύσκολο καλάθι έκανε το 54-58 στα 2:05 για το τέλος. Ο Καραμπίνος μείωσε σε 56-58, με τον Ρίκο να έχει 2/2 βολές στο 1:12. Αμέσως ο Καραμπίνος έγραψε τριποντάρα για το 59-60 στο 1:03, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο λεπτό στον πόντο. Χαμένη επίθεση για τους Τουβλέικερς, αλλά ο Κατσαπλιαϊκός αστόχησε σε δίποντο (τάπα από Αγκουριδάκη) και τρίποντο στην ίδια επίθεση. Οι Τουβλέικερς έκαναν λάθος στα 28 δευτερόλεπτα, αλλά ο Κατσαπλιαϊκός έχασε κι άλλο τρίποντο στα 13 δευτερόλεπτα. Έκανε φάουλ στα 8΄΄ και ο Μητσόπουλος Χ. με 1/2 βολές έφερε την ομάδα του στο 59-61. Ο Κατσαπλιαϊκός χρεώθηκε με λάθος στην επόμενη φάση, με τον Ρίκο να έχει 2/2 βολές για να σφραγίσει τη νίκη της ομάδας του, 59-63!

Για τους νικητές πέραν του MVP, ο Μητσόπουλος Γ. είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ο Ρίκος 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ο Αγκουριδάκης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 τάπες, ο Κοσκέρας 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τον Κατσαπλιαϊκό ο Καραμπίνος είχε 18 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα, ο Τζάνος 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Τσάτος 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ραγκούσης 6 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ.