28.0%
75.0%
44.9%
33.3%

Ο Άφοβος Σεπολίων κέρδισε τον Φωκιανό με 69-71 για την τελευταία αγωνιστική της Golden League, για να τον πάρει μαζί του στα play out στα οποία οι δυο ομάδες θα παίξουν την παραμονή τους στην κατηγορία. Τεράστιο ματς από Λαμπρινό και Ντούφα με τον Κλάγκο και τον Γκότση να ακολουθούν για τον Άφοβο που πήρε το ροζ φύλλο παρότι είδε τον Φωκιανό να πηγαίνει από το -21 στο +4.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Μυλιόρδου για να απαντήσει ο Λαμπρινός με ένα ατομικό 0-8 για το 3-8. Ο Μυλιόρδος είχε μπει πολύ καλά στο ματς και έβαλε άλλους 7 πόντους και με τον Ρίπη έφεραν τον αγώνα στο 12-8. Ο Ντούφας ξεκίνησε το δικό του κρεσέντο με τρίποντο, ο Ρίπης απάντησε για το 14-11, με τον Ντούφα να φτάνει τους 11 συνεχόμενους πόντους για τον Άφοβο για το 14-19. Ο Λαμπρινός έφερε το ματς στο 19-22 με τον Ντούφα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 14-24. Στη 2η περίοδο ο Γιαννακής ήρθε για το 14-26 για να φτάσει το σερί του Άφοβου στο 0-15. Ο Τζούρτος το διέκοψε, με τον Γκότση να απαντά και τον Τζούρτο με τον Γιαννακή να ανταλλάζουν καλάθια για το 19-30. Ο Τζούρος με τρίποντο, ο Σαμαράς και ο Μυλιόρδος με ένα 0-9 έφεραν το ματς στο 28-30, αλλά από εκεί και πέρα ο Άφοβος ήλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση για παραπάνω από 10 λεπτά. Ο Λαμπρινός με τον Ντούφα και τον Νάκο έφεραν το ματς στο 28-39, με τον Τζούρτο να απαντά για το 31-39, αλλά τον Λαμπρινό να κλείνει το πρώτο μέρος με buzzer beater τρίποντο για το 31-42.

Στην επανάληψη ο Ντούφας με τον Κλάγκο και τον Γκότση έφεραν την ομάδα τους στο 31-48 για να μειώσει ο Καρακατσάνης. Κλάγκος και Ντούφας ήταν και πάλι εκεί για τον Άφοβο, που πήγε στο +21 και το 33-54 τρέχοντας ένα επιμέρους 5-24 από το 28-30 και μετά. Ο Φωκιανός άρχισε να αφυπνίζεται και με Τζούρτο, Τσιώτση και Σαμαρά μείωσε σε 40-54. Ο Λαμπρινός απάντησε με τρίποντο, με τον Ρίπη να έχει συνεχόμενες βολές ως το 44-57 και τον Σαμαρά να σκοράρει κι εκείνος από τη γραμμή για το 46-57 στο δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο ο Φωκιανός συνέχισε να μειώνει, ο Τζούρτος έφερε το ματς σε μονοψήφια απόσταση, με τον Μυλιόρδο να γράφει το 52-57 και τον Ρίπη να φέρνει το ματς στο 55-57 ολοκληρώνοντας ένα 22-3 για την ομάδα του! Ο Κλάγκος απάντησε για το 55-59, με τον Μυλιόρδο να μειώνει και τον Ντούφα να σκοράρει ξανά. Κλάγκος και Καρακατσάνης έφεραν το ματς στο 59-63, με τον Μυλιόρδο να γράφει τρίποντο και τον Γκότση να σκοράρει για το 62-65. Με τον Τζούρτο ο Φωκιανός μείωσε σε 64-65, ο Μυλιόρδος ισοφάρισε με μία βολή 3:15 για το φινάλε και ο Καρακατσάνης με τον Μυλιόρδο από τη γραμμή έγραψαν το 69-65 με 2:14 για το τέλος. Ο Γκότσης μείωσε στα 47 δευτερόλεπτα μετά από συνεχόμενες χαμένες επιθέσεις από κάθε πλευρά, 69-67, με τον Φωκιανό να κάνει λάθος και τον Λαμπρινό να γράφει καλάθι και φάουλ στον αιφνιδιασμό για το 69-70 στα 27 δευτερόλεπτα. Ο Φωκιανός αστόχησε στην επίθεσή του και ο Ντούφας πήρε ριμπάουντ και φάουλ στα 10 δευτερόλεπτα. Είχε 1/2 βολές για το 69-71, με τον Φωκιανό να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Λαμπρινός είχε 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Ντούφας 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κλάγκος 10 πόντους, ο Γκότσης 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τον Φωκιανό ο Μυλιόρδος είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Τζούρτος 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Ρίπης 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Καρακατσάνης 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 14 ασίστ.