39.3%
56.0%
36.7%
16.0%

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση ο Φωκιανός κέρδισε τους πέντε Red-dicolo με 70-77 για να τους πιάσει στη βαθμολογία στο 6-5. Ο Φωκιανός σκόραρε μόνο με τρίποντα εντός παιδιάς στα πρώτα 14 λεπτά, έβαλε 10 στο πρώτο ημίχρονο, πήρε διαφορά 19 πόντων, αλλά είδε τους αντιπάλους του να προσπερνούν με +3 στην επανάληψη και να χάνουν βολή στο 64-64 με 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για τη νίκη, για να καταφέρει τελικά να πάρει το ροζ φύλλο στο έξτρα πεντάλεπτο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μακρή να γράφει 3/3 τρίποντα για το 2-9 και τον Μπρίκο να σκοράρει απ’ την άλλη πλευρά. Ο Μυλιόρδος έγραψε το 4-12, με τον Κλωνάρη να απαντά, αλλά τον Μακρή να φτάνει τα 4/4 για το 6-15 και τον Νικολαΐδη να σκοράρει κι εκείνος από το τρίποντο για το 6-18. Ο Μπρίκος έβαλε μια βολή, αλλά ο Νικολαΐδης έκλεισε στο 7-21 το δεκάλεπτο με το 7ο τρίποντο της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κλωνάρης με τον Κρίκα μείωσαν σε 12-21 με τον Καρακατσάνη να γράφει μια βολή και τον Ακράτο τρίποντο για το 12-25. Ο Κρίκας μείωσε σε 14-25, με τον Καρακατσάνη με 5:25 για το ημίχρονο να βάζει το πρώτο δίποντο της ομάδας του στον αγώνα. Ο Κρίκας απάντησε αμέσως, με τον Σκαμαγκά να γράφει τρίποντο για το 19-28. Όμως, ο Φωκιανός με τρίποντα από Μυλιόρδο και Τζούρτο και τον δεύτερο να σκοράρει και για δύο μαζί με τον Μεσεδάκη, έτρεξε ένα 0-10 για να ξεφύγει με 19-38 στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Ο Κρίκας με τον Κλωνάρη μείωσαν σε 23-38, με τον Παντελεάκη να απαντά και τον Μπρίκο να κλείνει με τρίποντο το ημίχρονο στο 26-40.

Στην επανάληψη οι Red-dicolo μπήκαν με τον Κλωνάρη και τον Κρίκα για το 31-40, για να απαντήσουν ο Μακρής με τον Μουρελάτο. Ο Κλωνάρης με τον Μπρίκο έφεραν το ματς στο 37-44, για να μειώσει κι άλλο ο Κλωνάρης και να γράψει το 42-45 ο Τσαπατάκης. Ο Καρακατσάνης απάντησε, με τον Κλωνάρη, τον Κρίκα και τον Σκαμαγκά να γράφουν ένα 7-0 για το 50-48. Ο Μυλιόρδος σκόραρε για τρεις, με τον Τσαπατάκη να ισοφαρίζει στο 51, αλλά τον Μεσεδάκη να κλείνει το δεκάλεπτο στο 51-54.

Στην 4η περίοδο Τσαπατάκης και Κλωνάρης έβαλαν μπροστά τους Red-dicolo, 55-54, με τον Καρακατσάνη να απαντά. Δύο τρίποντα του Μπρίκου έγραψαν το 61-58, με τον Παντελεάκη να μειώνει αρχικά και να ισοφαρίζει σε 62-62 στη συνέχεια. Ο Σκαμαγκάς έγραψε το 64-62, ο Καρακατσάνης ισοφάρισε στα 52 δευτερόλεπτα σε 64-64 με τους Red-dicolo να αστοχούν στα 23 δευτερόλεπτα σε τρίποντο. Ο Φωκιανός είχε την τελευταία επίθεση, ο πάγκος του δέχτηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στα 2 δευτερόλεπτα, αλλά οι Red-dicolo ήταν άστοχοι στη βολή της νίκης, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση μετά από άστοχο σουτ στην εκπνοή του Φωκιανού.

Στην παράταση ο Τζούρτος έγραψε το 64-67, ο Κρίκας με τον Κλωνάρη ισοφάρισαν, για να έρθει Παντελεάκης με δύο ασίστ του Καρακατσάνη για το 67-71 και να γράψει και ο Καρακατσάνης δύο βολές για το 67-73. Ο Τσαπατάκης έβαλε καλάθι και φάουλ στο 1:10 για το70-73, οι Red-dicolo αστόχησαν σε τρίποντο ισοφάρισης στα 30 δευτερόλεπτα, με τον Καρακατσάνη να βάζει βολές και τον Παντελεάκη να τον μιμείται για το 70-77.

Για τους νικητές ο Καρακατσάνης είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Μακρής 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 τάπες, ο Παντελεάκης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Ο Μυλιόρδος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Red-dicolo ο Κλωνάρης είχε 23 πόντους και 31 ριμπάουντ με 3 κλεψίματα, ο Μπρίκος 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κρίκας 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.