30.0%
50.0%
57.9%
30.0%

Μεγάλη νίκη των Undertakers κόντρα στον Φωκιανό, σε ένα ματς που ως το 35 ο Τσιώτσης και η παρέα του ήταν κοντά στο σκορ, όμως το κακό τελευταίο πενταλεπτο, στο οποίο δεν σκοραραν, ήταν αρκετό για να πάρουν τη νίκη οι Undertakers με 57-71. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ορφανός με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Undertakers μπήκαν ζεστά από νωρίς, έτρεξαν το ματς, δίνοντας τον γρήγορο ρυθμό που τους αρέσει, κάτι το οποίο έπρεπε να ακολουθήσει και η ομάδα του Φωκιανού. Ο Καρνέσης έγραψε τρίποντο στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Σαχινιδης μείωσε σε 2-3, ο Ορφανός έβαλε δύο καλάθια για το 2-7, 3-7 με μια βολή του Σαχινίδη και 3-11 από τους Ορφανό και Καρνέση. Τρίποντο του Παντελεάκη και καλάθι του Ριπη για το 8-11, 8-13 από τον Συριανό, 10-13 από τον Τζούρτο και 10-15 από τον Παπαγιάννη. Καλάθι του Παντελεάκη για το 12-15, 12-20 από Ορφανό και Συριανό, 14-20 από τον Ρίπη και καλάθι του Ορφανού για το τελικό 14-22 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να έχει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ανταποκρίνονται πολύ καλά και με αποτέλεσμα το σκορ να φεύγει ψηλά. Ο Καρνέσης έβαλε τρίποντο ξανά για το 14-25, ο Τζούρτος απάντησε, 17-27 από τον Ορφανό και 22-27 από Μεσεδάκη και Τζούρτο. Καλάθι και φάουλ του Νικολαΐδη για το 22-30, 26-30 από τους Ρίπη και Σαχινίδη,απαντηση με 0-5 οι Συριανός και Καρνέσης και 28-35 ο Τζούρτος. Δύο καλάθια του Συριανού για το 28-39 και τρίποντο του Τζούρτου για το τελικό 31-39 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φωκιανός κατάφερε να ρίξει κάπως τον ρυθμό του αγώνα, κάτι που τον συμφερε και είχε σαν αποτέλεσμα να κερδίσει το δεκάλεπτο και να μειώσει αισθητά τη διαφορά. Ο Ορφανός έβαλε καλάθι για το 31-41, 34-41 ο Παντελεάκης, 34-43 από τον Στρατηγαρέα και 39-43 με ένα 5-0 των Παντελεάκη και Τζούρτο. Ο Ορφανός ανέβασε σε 39-45, 40-45 από τον Τζούρτο, απάντηση ο Ορφανός, 42-47 από τον Τζούρτο και μια βολή του Ορφανού για το 42-48. Πλακίδας και Ρίπης μείωσαν σε 46-48, όμως προς το τέλος ο Ορφανός έβαλε άλλο ένα καλάθι και έδωσε αέρα δύο κατοχών στην ομάδα του για το τελικό 46-50 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Φωκιανός τα έπαιξε όλα για όλα, όμως στο τελευταίο πενταλεπτο έμεινε από ανάσες και το πλήρωσε χάνοντας το ματς με διψήφια διαφορά. Καλάθι του Ορφανού για το 46-52, ισοφάριση του Φωκιανού με ένα 6-0 των Σαχινίδη και Μεσεδάκη, 52-53 από τον Ορφανό και 54-53 ο Ρίπης. Ο Συριανος έβαλε μια βολή για να ισοφαρίσει σε 54-54, ο Παντελεάκης έβαλε τρεις για το 57-54 και από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Φωκιανός, δεν σκόραρε ξανά, δέχτηκε ένα 0-17 από τους Ορφανό, Καρνέση, Συριανό, Παπαγιάννη και Στρατηγαρέα, για να γραφτεί το τελικό 57-71 του αγώνα.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Ορφανό, κομβική ήταν και η εμφάνιση του Καρνέση, ενώ καλό ματς έκανε και ο Συριανός. Για τον Φωκιανό ξεχώρισαν οι Τζούρτος, Παντελεάκης και Ρίπης.