28.3%
41.2%
62.5%
15.6%

Σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημα η Xavalencia B.C. κατάφερε να πάρει μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και στη συνέχεια με σωστή διαχείριση να μείνει άνετη για να κερδίσει τον Φωκιανό με 78-61. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χριστοφορίδης με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ εξίσου καλή εμφάνιση έκαναν οι Σιρόγλου με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα και Βασιλόπουλος με 13 πόντους 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τον Φωκιανό ξεχώρισαν οι Τζούρτος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο και Μακρής με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ζεστές, έβρισκαν καλάθια με ευκολία, κανένας όμως δεν έκανε το μπαμ για να ξεφύγει στο σκορ. Ο Δρελιώζης ξεκίνησε το ματς με μια βολή και ένα καλάθι για το 3-0, 3-3 ο Μακρής, 5-3 ο Χριστοφορίδης, 5-7 οι Μουρελάτος και Τσιώτσης, 9-7 με άλλα δύο προσωπικά του καλάθια ο Δρελιώζης, 9-10 ο Τζούρτος, 13-10 οι Σιρόγλου και Βασιλόπουλος, 13-6 με 0-6 σερί οι Μουρελάτος και Μυλιόρδος και 14-16 με μια βολή ο Γκουρβέλος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο η Xavalencia έκανε το μπαμ στο ξεκίνημα, πήρε μια διαφορά και στη συνέχεια κατάφερε να αντέξει την πίεση του Φωκιανού και να κλείσει ημίχρονο με καλό προβάδισμα. Βασιλόπουλος, Γκουρβέλος και Ανδρέας Βλασταρίδης ανέβασαν το σκορ στο 25-16, 25-19 ο Μυλιόρδος, 28-19 ο Γκουρβέλος, 28-23 με δύο συνεχόμενα προσωπικά καλάθια ο Μουρελάτος, 33-23 οι Μοσχοβίτης με τρίποντο και Βασιλόπουλος με δίποντο, 33-26 ο Καρακατσάνης, 34-26 ο Γκουρβέλος, 34-28 ο Σαχινίδης, 39-28 με άλλο ένα 5-0 οι Μοσχοβίτης και Γκουρβέλος και 39-31 με τρίποντο ο Τζούρτος. Το τελικό 41-31 του ημιχρόνου το έγραψε ο Βασιλόπουλος.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες έκαναν παρόμοιο δεκάλεπτο με το πρώτο, κάτι που συμφερε την Xavalencia η οποία είχε το προβάδισμα. Ο Μακρής μείωσε σε 41-34, 46-34 ο Σιρόγλου με ένα προσωπικό 5-0, 46-38 οι Τσιώτσης και Καρακατσάνης, 49-38 ο Μποφίλης, 49-41 ο Μακρής, 53-41 οι Δρελιώζης και Χαρίσης, 53-44 ο Μυλιόρδος και 56-44 με άλλο ένα καλάθι του Σιρόγλου για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο ο Φωκιανός προσπάθησε να μπει ξανά στο κυνήγι της νίκης, όμως όταν η Xavalencia ένιωσε πίεση βρήκε ξανά λύσεις και έφυγε ξανά με διψηφια διαφορά. Τζούρτος και Μουρελάτος μείωσαν σε 56-49, 60-49 οι Τσιώτσης και Βασιλόπουλος, 60-54 οι Καρακατσάνης και Μυλιόρδος, 62-54 ο Σιρόγλου με δύο βολές, 62-55 ο Σαχινίδης, 67-55 οι Χριστοφορίδης και Βασιλόπουλος, 67-58 ο Τζούρτος, 73-58 οι Μοσχοβίτης και Χριστοφορίδης, 73-61 ο Μακρής και 78-61 με ένα τρίποντο του Σιρόγλου και ένα καλάθι του Χριστοφορίδη για να γραφτεί το τελικό σκορ του αγώνα.