30.0%
50.0%
47.7%
20.0%

Σε ένα ματς που αναμέναμε ως αρκετά ανταγωνιστικό, οι Phoenix Bums επικράτησαν με 60-68 του Φωκιανού και τους «έπιασαν» στη βαθμολογία με ρεκόρ 4-5. Οι Bums ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, προηγήθηκαν μέχρι και με 18 πόντους διαφορά, αλλά ο Φωκιανός, παρά τις πολλές απουσίες, έπαιξε μια κλειστή άμυνα ζώνης, η οποία προβλημάτισε τους Bums στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας τη διαφορά μέχρι το -5 (46-51). Στην τέταρτη, όμως, περίοδο οι νικητές αγωνίστηκαν με περισσότερο καθαρό μυαλό και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους παίρνοντας μια σπουδαία νίκη. Ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που έκρινε το παιχνίδι ήταν το γεγονός πως ο Φωκιανός εκτέλεσε σχεδόν διπλάσια τρίποντα από δίποντα (40 έναντι 21), μην επιτρέποντας το εύκολο καλάθι. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν κι ο Ανδρέας Παπαδόπουλος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Έναρξη του παιχνιδιού με τους Bums να μπαίνουν πιο δυνατά και να αποκτούν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μοσκόφογλου άνοιξε το σκορ με σουτ μέσης απόστασης (0-2), ο Παντελεάκης ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο σε 2-2, οι Bums έτρεξαν ένα σερί 0-7 για το 2-9 με τους Μοσκόφογλου και Παπαδόπουλο, ο Παντελεάκης με τρίποντο μείωσε σε 5-9 και οι Bums ξέφυγαν στο +8 (5-13) με Κοβάτσο και Παπαδόπουλο. Ο Τζούρτος με το πρώτο του τρίποντο έκανε το 9-13 και στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου ακολούθησε σερί 0-11 για τους Bums με τους Παπαδόπουλο, Κοβάτσο και Μοσκόφογλου για το 8-24.

Στη δεύτερη περίοδο ο Φωκιανός προσπάθησε να σκληρύνει την άμυνά του και να μειώσει, αλλά η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα. Ο Φωτόπουλος έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, +18 (8-26), ο Μυλιόρδος με δύο τρίποντα μείωσε σε 14-26, ο Παπαδόπουλος με μία εύστοχη βολή «έγραψε» το 14-27 κι ο Σωτηρόπουλος με άλλες δύο βολές έκανε το 16-27. Στη συνέχεια του ματς ο Καδάς σκόραρε για το 16-29, ο Φωκιανός με σερί 5-0 με Τσιώτση και Τζούρτο έφτασε στο -8 (21-29), απάντηση από τους Bums με σερί 0-6 με Μοσκόφογλου και Κοβάτσο για το 21-35 και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Σωτηρόπουλου για το 23-35.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια με τον Φωκιανό να μπαίνει αποφασισμένος να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάνει σε απόσταση πέντε πόντων. Καλάθι από τον Σωτηρόπουλο για το 25-35, απάντηση από τον Παπαντωνίου για το 25-37, ο Φωκιανός σε μονοψήφια διαφορά με τρίποντο του Μυλιόρδου (28-37) κι ακολούθησε σερί 0-6 από τους Bums με Μοσκόφογλου, Βοντετσιάνο και Παπαντωνίου για το 28-43. Με δύο βολές του Τζούρτου το σκορ έφτασε στο 30-43, ο Φωτόπουλος το 30-45 και με σερί 7-0 οι παίκτες του Φωκιανού έφτασαν στο -8 (37-45) με Τσιώτση, Παντελεάκη και Σωτηρόπουλο. Έπειτα, ο Καδάς έκανε το 37-47, ο Σωτηρόπουλος το 40-47, ο Παπαδόπουλος έστειλε τη διαφορά στους εννέα πόντους (40-49) κι ο Σωτηρόπουλος με μία βολή έκανε το 41-49. Οδεύοντας προς το τέλος της τρίτης περιόδου ο Παπαντωνίου με δύο βολές σημείωσε το 41-51 και ο Φωκιανός μείωσε με τους Σωτηρόπουλο και Τζούρτο σε 46-51, σκορ με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος με τους Phoenix Bums να διατηρούν τη διαφορά και να παίρνουν τελικώς τη νίκη. H απόσταση των δύο ομάδων έφτασε ξανά στους 10 (46-56) με τους Φωτόπουλο και Βοντετσιάνο, ο Μυλιόρδος με τρίποντο μείωσε σε 49-56 κι ο Παπαδόπουλος με δύο καθοριστικά τρίποντα «κλείδωσε» τη νίκη (49-62). Ο Τζούρτος απάντησε με τρίποντο για το 52-62, ξανά ο Παπαδόπουλος στον αιφνιδιασμό για το 52-64, αλλά ο Παντελεάκης έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς σημειώνοντας πέντε πόντους για το 57-64 και με 80 δευτερόλεπτα να απέμεναν. Ο Μοσκόφογλου με μία βολή για το 57-66, ο Μυλιόρδος μείωσε σε 60-65 και ο Παπαντωνίου «αποτελείωσε» τον Φωκιανό με τρίποντο για το τελικό σκορ, 60-68.

Πέρα από τον Κοβάτσο και τον Παπαδόπουλο, σε καλή μέρα για τους Bums βρέθηκαν και οι Μοσκόφογλου και Παπαντωνίου. Για τον Φωκιανό ξεχώρισαν οι Σωτηρόπουλος και Παντελεάκης.