25.7%
33.3%
46.2%
10.0%

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι μέχρι το φινάλε, τα Χαμένα Ταλέντα πήραν σπουδαία νίκη με 49-46 απέναντι στους Jack’s, υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη φετινή τους ήττα. Οι νικητές είχαν ένα μικρό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά λόγω ορισμένων αβίαστων λαθών και της πίεσης των Jack’s, το παιχνίδι κρίθηκε στο τέλος, με τον Κελεμτζή να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ψημάδης Γιώργος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Έναρξη του ματς με τα Χαμένα Ταλέντα να μπαίνουν πιο δυνατά και να παίρνουν μια μικρή διαφορά 6 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Αντύπας άνοιξε το σκορ για τα Χαμένα Ταλέντα με τρίποντο για το 3-0, ο Γκλιάτης «απάντησε» για το 3-2, Κασβής το 5-2 και ξανά ο Γκλιάτης για το 5-3 με μία εύστοχη βολή. Με ένα σερί 4-0 από τους Ψημάδη και Κασβή το σκορ έφτασε στο 9-3, ο Δρακόπουλος το 9-5 για τους Jack’s, ο Πενταγιώτης με τρίποντο «έγραψε» το 12-5 και με ένα σερί 0-4 από Γκλιάτη και Δρακόπουλο οι Jack’s πλησίασαν στο -3 (12-9). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Καμπούρη για το 15-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα ξαναμπήκαν δυναμικά, αλλά προς το τέλος του ημιχρόνου οι Jack’s ισορρόπησαν το παιχνίδι. Ο Ψημάδης σκόραρε με τρίποντο για το 18-9, ο Μπουτσικάκης μείωσε σε 18-11, 20-11 από τον Κυριακού, ο Γαλανάκης με διείσδυση έφερε ξανά την ομάδα του στο -7 (20-13), Πενταγιώτης για το 22-13, Καλανίδης για το 22-15 κι ο Καμπούρης με δύο εύστοχες βολές ανέβασε τη διαφορά για το 24-15. Έπειτα, οι Jack’s έτρεξαν ένα σερί 0-6 με τους Γκλιάτη, Γαλανάκη και Κελεμτζή  για το 24-21, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με το σκορ στο 27-23 για τα Χαμένα Ταλέντα, με τρίποντο του Πενταγιώτη και δίποντο του Ελευθεριάδη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες των Χαμένων Ταλέντων μπήκαν φουριόζοι, αυξάνοντας τη διαφορά, αλλά οι Jack’s είχαν τις απαντήσεις για να μειώσουν εκ νέου. Πιο συγκεκριμένα, σερί 8-0 από τα Χαμένα Ταλέντα από τους Ψημάδη, Κυριακού και Βασιλείου για το 35-23, για να τρέξουν οι Jack’s δικό τους σερί 0-8 για το 35-31 με τους Κελεμτζή, Μπουτσικάκη και Δρακόπουλο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Αντύπα για το 38-31.

Τέταρτο, και τελευταίο, δεκάλεπτο, όπου το ματς έγινε ντέρμπι, απόρροια των βιαστικών επιλογών των Χαμένων Ταλέντων και της πίεσης των Jack’s. Το σκορ της περιόδου άνοιξε με δίποντο του Καλανίδη (38-33), ο Καμπούρης «απάντησε» με τρεις πόντους για το 41-33, ξανά ο Καλανίδης για το 41-35, ο Γκλιάτης μείωσε στο -4 για το 41-37, αλλά ο Πενταγιώτης ευστόχησε ξανά για τρεις για το 44-37. Στη συνέχεια του παιχνιδιού, ο Κελεμτζής με μπάσιμο «έγραψε» το 44-39, ο Ψημάδης με τρίποντο το 47-39 και οι Jack’s κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 0-7 με τους Καλανίδη, Ελευθεριάδη και Κελεμτζή και να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (47-46), λίγο πριν το φινάλε. Ο Πενταγιώτης, όμως, ευστόχησε στις δύο κρίσιμες βολές για το 49-46, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς στην τελευταία επίθεση των Jack’s, ο Κελεμτζής αστόχησε σε τρίποντο, που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Πέρα από τον Ψημάδη, για τα Χαμένα Ταλέντα βοήθησε ο Πενταγιώτης Βασίλης με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ κι ο Κυριακού Σάββας με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Γκλιάτης Σπύρος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα κι ο Δρακόπουλος Νίκος με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.